Վրաստանի նախագահը ստորագրել է վիճահարույց օրենքը
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին ստորագրել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքը, որը նման է ամերիկյան FARA օրենքին։ Փաստաթուղթը հրապարակվել է Վրաստանի Legislative Herald-ի պաշտոնական հարթակում։
Ավելի վաղ խորհրդարանն այն ընդունել էր երրորդ՝ վերջին ընթերցմամբ։ Նշվում է, որ օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակմանը հաջորդող 60-րդ օրը։
Նշենք, որ փետրվարի սկզբին իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը հայտարարեց, որ ընդունելու է օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին ամերիկյան օրենքի՝ FARA-ի (Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտ) ճշգրիտ անալոգը։
Կուսակցության ղեկավարների խոսքով, իրենք ակնկալում են, որ նոր օրենքն ավելի արդյունավետ կլինի, քան անցյալ տարվա մայիսին ընդունված «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը՝ պայքարելու համար այն հասարակական կազմակերպությունների արտաքին ֆինանսավորման դեմ, որոնց իրական նպատակը երկրում հեղափոխական գործընթացներին աջակցելն է։
Վրացական օրենքը, ի տարբերություն ամերիկյանի, չի տարածվում ֆիզիկական անձանց վրա և ենթադրում է միայն տուգանքներ տարեկան եկամտահարկի հայտարարագիր չներկայացնելու համար։ Ամերիկյան օրենքը նախատեսում է մինչև 5 տարվա ազատազրկում։

Президент Грузии Михаил Кавелашвили подписал закон об иноагентах
Президент Грузии Михаил Кавелашвили подписал закон об иноагентах, аналогичный американскому закону FARA. Документ опубликован на официальном портале Законодательного вестника Грузии.
Ранее парламент принял его в третьем и окончательном чтении. Отмечается, что закон вступает в силу на 60-й день после опубликования.
Отметим, что в начале февраля правящая партия «Грузинская мечта - Демократическая Грузия» заявила, что примет точный аналог американского закона о регистрации иностранных агентов FARA (Foreign Agents Registration Act).
По заявлениям лидеров партии, они рассчитывают, что новый закон будет более действенным, чем принятый в мае прошлого года закон «О прозрачности иностранного влияния» для борьбы с зарубежным финансированием неправительственных организаций, реальная цель которых - поддержка революционных процессов в стране.
Грузинский закон, в отличие от американского, не касается физических лиц и подразумевает лишь штрафы за невнесение ежегодной декларации о доходах. Американский закон предусматривает тюремное заключение сроком до 5 лет.