Մասկը կդադարեցնի աշխատանքն ԱՄՆ կառավարությունում, երբ ավարտի իր պարտականությունները DOGE-ում
Իլոն Մասկը կդադարեցնի աշխատանքը ԱՄՆ կառավարությունում, երբ ավարտի իր պարտականությունները՝ որպես ԱՄՆ կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի (DOGE) ղեկավար։ Այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը։
Նա մեկնաբանել է Politico թերթի հրապարակումը X սոցիալական ցանցում։ Այն պնդում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր մերձավոր շրջապատին ասել է, որ Մասկի քաղաքական դերը կնվազի առաջիկա շաբաթներին։ Մասկը հիմնականում կկենտրոնանա բիզնեսի վրա «և աջակցող դեր կխաղա» քաղաքականության առումով՝ հավանաբար «պահպանելով Թրամփի ոչ պաշտոնական խորհրդականի իր դերը», ասել են գործակալության աղբյուրները։
«Իլոն Մասկը և նախագահ Թրամփը հրապարակայնորեն ասել են, որ Իլոնը կդադարի աշխատել կառավարության համար՝ որպես հատուկ պետական ​​աշխատող, երբ ավարտվի իր անհավանական աշխատանքը DOGE-ում», - ավելացրել է նա:
Թրամփը, պատասխանելով մարտի 31-ին Սպիտակ տանը լրագրողների հարցերին, ենթադրել է, որ Մասկը կարող է ինչ-որ պահի վերադառնալ իր բիզնեսին: Միաժամանակ, ամերիկացի առաջնորդը վստահեցրել է, որ մտադիր է Մասկին պահել իշխանության ղեկին որքան հնարավոր է երկար։

Маск прекратит работу на власти США после выполнения задач в DOGE
Илон Маск прекратит работу на власти США после того, как выполнит свои задачи в качестве куратора ведомства по повышению эффективности правительства страны (DOGE). Об этом заявила пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт.
Она прокомментировала в соцсети X публикацию газеты Politico. Как в ней утверждается, американский президент Дональд Трамп заявил своим приближенным, что политическая роль, которую играет Маск, в ближайшие недели уменьшится. По словам источников издания, Маск будет в основном заниматься бизнесом "и играть вспомогательную роль" с точки зрения политики, вероятно, "сохранив за собой роль неофициального советника" Трампа.
"Эта сенсация - мусор", - подчеркнула Ливитт. "Илон Маск и президент Трамп публично говорили, что Илон прекратит работу на правительство в качестве специального государственного служащего, когда его невероятная работа в DOGE будет выполнена", - добавила она.
Трамп 31 марта, отвечая на вопросы журналистов в Белом доме, допустил, что Маск в какой-то момент вернется к своему бизнесу. Вместе с тем американский лидер заверил, что намерен держать Маска во власти столько, сколько возможно.