Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի ԱԳ նախարարին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է և դրա կարևոր նախապայմաններից մեկն այն է, որ կողմերը կարողացել են ձևավորել փոխադարձ վստահություն: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունները հիմնված են բնական շահերի վրա, ինչը կարևոր հիմք և երաշխիք է հարաբերությունների հետագա զարգացման ու ընդլայնման համար:
Իրանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի ու Իրանի հարաբերությունները խարսխված են պատմական տնտեսական և մշակութային հարաբերությունների վրա: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև հարաբերություններն ունեն ռազմավարական նշանակություն և տեղի ունեցող զարգացումներն էլ ավելի են ընդգծում երկկողմ փոխգործակցության կարևորությունը: Սեյեդ Աբբաս Արաղչին շեշտել է Իրանի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ընդգծել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող սահմանների անխախտելիության կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսության, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում նոր նախագծերի իրականացմանը: Կարևորվել է երկկողմ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Կառավարությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգի հետևողական իրագործմանը: Միաժամանակ, Իրանի ԱԳ նախարարը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ հավելելով, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը, այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության կայքից:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с находящимся с официальным визитом в Республике Армения министром иностранных дел Исламской Республики Иран Сейедом Аббасом Аракчи.
Приветствуя визит г-на Аракчи в Армению, премьер-министр пожелал ему успехов на новой должности и выразил благодарность за вклад в последовательное развитие армяно-иранских отношений. Глава государства подчеркнул, что сотрудничество между двумя странами успешно развивается, и одним из важных предусловий этого является то, что сторонам удалось выстроить взаимное доверие. Никол Пашинян подчеркнул, что отношения между Арменией и Ираном основаны на естественных интересах, что является важной основой и гарантией дальнейшего развития и расширения отношений.
Сейед Аббас Аракчи поблагодарил за прием и передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия президента ИРИ Масуда Пезешкиана. Глава МИД Ирана отметил, что отношения между Арменией и Ираном зиждутся на исторических экономических и культурных связях. По его словам, отношения между двумя странами имеют стратегическое значение, и происходящие развития еще больше подчеркивают важность двустороннего сотрудничества. Сейед Аббас Аракчи подчеркнул неизменную поддержку со стороны Ирана территориальной целостности Республики Армения и отметил важность нерушимости существующих в регионе границ.
Собеседники коснулись реализации новых проектов между Арменией и Ираном в экономической отрасли, в том числе в сферах инфраструктуры и энергетики. Была подчеркнута важность организации двусторонних визитов на высоком уровне.
Состоялся обмен мнениями вокруг подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также представляющих взаимный интерес других вопросов.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул, что правительство Республики Армения привержено последовательной реализации повестки мира. В то же время глава МИД Ирана выразил поддержку своей страны подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, добавив, что это будет способствовать обеспечению стабильности в регионе.
Премьер-министр Пашинян попросил передать теплые приветствия Верховному лидеру Исламской революции Аятолле Сейеду Али Хаменеи и президенту Ирана Масуду Пезешкиану.