«Երևանը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ից Հայաստան ռազմական տեխնիկա տեղափոխելու հարցում չի ստացել». Մարիա Զախարովա
Հինգշաբթի, 20 մարտի, 2025 թ., 19:55
Երևանը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ից Հայաստան ռազմական տեխնիկա տեղափոխելու հարցում չի ստացել, ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«Մեզ նախապես ասել էին, որ Վաշինգթոնից նման պաշտոնական հարցումներ չեն ստացվել»,- ասել է նա այսօր կայացած ճեպազրույցում։
Զախարովան նաև նշել է, որ նման ծրագրերը կարող են հանգեցնել տարածաշրջանի ապակայունացմանը՝ օգտագործելով նույն մեթոդները, որոնք նախկինում կիրառել էր Արևմուտքը։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասի երկրների ներկայիս խնդիրները պետք է լուծվեն հենց այդ երկրների ջանքերով։
Ավելի վաղ RT հեռուստաալիքը, վկայակոչելով ամերիկյան փաստաթղթերը, հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները Գերմանիայից ռազմական տեխնիկա կփոխանցի Հայաստանի ուսումնավարժարաններ։ Փաստաթղթերից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ ռազմական տեխնիկայի տեղափոխումը Հայաստան նախատեսվում է իրականացնել Վրաստանի տարածքով։ Ամերիկյան հրամանատարությունը նախատեսում է գերմանական Դուլմենի ռազմաբազայից տեխնիկա տեղափոխել Հայաստանի Զառ բազա։ Այն կիրականացվի հուլիսի 16-ին և կտևի մինչև օգոստոսի 7-ը։
RT-ն, վկայակոչելով փորձագետներին, նշում է, որ Հայաստանում կան ռուսական ռազմաբազաներ։ Այս գործողությունը կարող է դիտվել՝ որպես Հայաստանի ռազմական զարգացում Վաշինգթոնի կողմից։

В МИД прокомментировали информацию о планах США перебросить военную технику в Армению
В Армению не поступали официальные запросы от Вашингтона на переброску военной техники США в страну. Так официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе брифинга прокомментировала информацию о подобных американских планах, передает корреспондент «Ленты.ру».
Ответ от Еревана был получен на российское обращение. «В предварительном плане нам сообщили, что таких официальных запросов от Вашингтона не поступало», — указала дипломат.
Захарова также отметила, что подобные планы могут привести к дестабилизации региона теми методами, которые ранее использовал Запад. Представитель российского МИД подчеркнула, что актуальные проблемы стран Южного Кавказа должны решаться силами самих этих государств.
Ранее телеканал RT со ссылкой на американскую документацию сообщил, что США перебросят военную технику из Германии на полигоны в Армении. По информации из документов, перевозку военной техники в Армению планируют осуществлять через Грузию. Командование США, пишет RT, планирует осуществить перевозку техники с военной базы в немецком Дюльмене на базу Зар в Армении. Она запланирована на 16 июля и продлится до 7 августа.
RT со ссылкой на экспертов отмечает, что в Армении есть военные базы Российской армии. Это действие может рассматриваться как военное освоение Армении Вашингтоном.