ԵՄ-ն չի կարողացել համաձայնության գալ Ուկրաինային տրվող օգնության նոր փաթեթի շուրջ
ԵՄ 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարները համաձայնության չեն եկել Ուկրաինային 40 միլիարդ եվրոյի օգնության փաթեթի շուրջ, սակայն հույս ունեն, որ «շուտով առաջ կշարժվեն»: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասը Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նիստին հաջորդած մամուլի ասուլիսում։
«Այս նախաձեռնությանը լայն քաղաքական աջակցություն կա։ Բանավեճը մանրամասների քննարկման փուլում է։ «Հուսով եմ, որ մենք շուտով կարող ենք առաջ շարժվել», - ասել է նա:
Կալլասի խոսքով՝ հանդիպման ժամանակ բոլոր նախարարները հասկացել են, որ «պետք է արդյունքներ ցույց տան հիմա, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա պաշտպանել իրեն»։ Նա, սակայն, չի հստակեցրել, թե կոնկրետ երբ կհաստատվի նախաձեռնությունը։

Каллас признала, что главы МИД ЕС не согласовали пакет помощи Украине на €40 млрд
Министры иностранных дел 27 стран Евросоюза не согласовали пакет помощи Украине на 40 млрд евро, но надеются «продвинуться в ближайшее время». Об этом заявила глава дипломатии ЕС Кая Каллас на пресс-конференции по итогам заседания Совета ЕС в Брюсселе.
«Есть широкая политическая поддержка этой инициативы. Дискуссия находится на этапе обсуждения деталей. Я надеюсь, что мы сможем продвинуться в ближайшее время», - сказала она.
По словам Каллас, все министры понимали на заседании, что «надо показать результат сейчас, чтобы Украина могла защитить себя». При этом она не стала уточнять, когда именно будет утверждена инициатива.