«Կուրսկում ուկրաինացի զինվորները 2 տարբերակ ունեն` մեռնել կամ հանձնվել». Պուտին
Ռուսաստանը լիովին վերահսկում է իրավիճակը Կուրսկի մարզում, Ուկրաինայի զորախումբն ամբողջովին մեկուսացված է: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Կրեմլում Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ բանակցություններից հետո:
«Իրավիճակն ամբողջովին մեր հսկողության տակ է, և մեր տարածք ներխուժած խումբը մեկուսացված է,- ասել է Պուտինը,- սա ամբողջական մեկուսացում է ու լիարժեք կրակային վերահսկողություն»:
Այս ներխուժման գոտու ներսում ուկրաինական զորքերի կառավարման կենտրոնը ոչնչացվել է, շեշտել է Պուտինը: «Եթե ընդամենը մեկ շաբաթ կամ երկու շաբաթ առաջ ուկրաինացի զինծառայողները փորձում էին փոքր խմբերով դուրս գալ այնտեղից, հիմա դա անհնար է: Տեխնիկան ամբողջովին լքված է, անհնար է դուրս հանել այնտեղից: Դա արդեն երաշխավորված է: Եվ եթե առաջիկա օրերին տեղի էր ունենում նրանց տեղաշարժի ֆիզիկական արգելափակում, ապա հիմա ոչ ոք ընդհանրապես չի կարող դուրս գալ: Կլինի ընդամենը երկու տարբերակ՝ հանձնվել կամ մեռնել», - ավելացրել է պետության ղեկավարը:

«Россия полностью контролирует ситуацию в Курской области». Путин
Россия полностью контролирует ситуацию в Курской области, группировка ВСУ находится в полной изоляции. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин по итогам переговоров с белорусским коллегой Александром Лукашенко в Кремле.
"Ситуация полностью под нашим контролем, и группировка, которая вторглась на нашу территорию, находится в изоляции, - сказал президент. - Это полная изоляция и полный огневой контроль".
Управление украинскими войсками внутри этой зоны вторжения утрачено, подчеркнул Путин. "Если на первых этапах, буквально неделю-две назад, украинские военнослужащие пытались выходить оттуда небольшими группами, теперь это невозможно", - указал он. По словам президента, украинские военные "пытаются выйти оттуда маленькими группами, по два-три человека", потому что все находится под полным огневым контролем. "Техника брошена полностью, вывезти ее невозможно. Она там останется, это уже гарантированно. А если в ближайшие дни произойдет физическое блокирование, то выйти вообще никто не сможет. Будет только два способа - сдаться в плен или погибнуть", - добавил глава государства.