«Ուկրաինան ռուսական սառեցված ակտիվներից առաջին միջոցներն է ստացել»․ Շմիհալ
Ուկրաինան ստացել է ռուսական սառեցված ակտիվներից առաջին միջոցները, որոնք ձևավորվել են այդ ակտիվներից ստացված եկամուտներով։ Այս մասին Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիհալը։
«Այսօր մենք ստացել ենք 752 միլիոն ֆունտ ստերլինգ (971,3 միլիոն դոլար)՝ G7 ERA նախաձեռնության շրջանակներում (Ուկրաինայի համար արագացված վարկավորման ծրագիր)»:
The Times թերթի տվյալներով՝ Միացյալ Թագավորությունում սառեցվել են Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի մոտ 26 միլիարդ ֆունտ ստերլինգ արժողությամբ ակտիվները և պատժամիջոցների ցուցակում հայտնված ֆիզիկական անձանց՝ ևս 18 միլիարդ ֆունտ ստերլինգի ակտիվներ։

Шмигал: «Украина получила первые средства из замороженных российских активов»
Украина получила от Великобритании первые средства, обеспеченные доходами от замороженных российских активов. Об этом сообщил премьер Украины Денис Шмыгаль в своем Telegram-канале.
"Сегодня мы получили £752 млн ($971,3 млн) в рамках инициативы G7 ERA (программа экстренного кредитования Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine). Средства направим на укрепление украинской обороноспособности", - сказал премьер.
По информации газеты The Times, в королевстве заморожено около 26 млрд фунтов активов ЦБ РФ и еще около 18 млрд фунтов активов частных лиц из санкционных списков.