«ԱՄՆ-ն առևտրային պատերազմ է սկսել Կանադայի դեմ». Թրյուդո
Միացյալ Նահանգներն առևտրային պատերազմ սկսեց Կանադայի դեմ, այդ պատճառով էլ Օտտավան պատասխան մաքսատուրքեր սահմանեց Վաշինգթոնի դեմ։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։
«Այսօր ԱՄՆ-ն առևտրային պատերազմ սկսեց Կանադայի՝ իր ամենամոտ գործընկերոջ և դաշնակցի դեմ»,- ասել է նա:
Թրյուդոն ասել է, որ Կանադան 25%-ի չափով մաքսատուրքեր է սահմանում 155 մլրդ C$ (107,4 մլրդ դոլար) արժողությամբ ամերիկյան ապրանքների վրա։
«Բացի այդ, մենք վեճերի լուծման պահանջներ ենք ներկայացրել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն, ինչպես նաև USMCA-ի միջոցով»,- ասել է վարչապետը։

Трюдо назвал введение пошлин США началом торговой войны против Канады
Соединенные Штаты начали торговую войну против Канады, поэтому Оттава ввела ответные пошлины против Вашингтона. Об этом заявил журналистам премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
"Сегодня Соединенные Штаты начали торговую войну против Канады, своего ближайшего партнера и союзника, - сказал он. - Тарифы США вступили в силу в ранние часы сегодняшнего утра, в то же самое время ответила и Канада".
Трюдо уточнил, что Канада вводит тарифы в размере 25% на американские товары общей стоимостью 155 млрд канадских долларов ($107,4 млрд).
"Кроме того, мы подали иски об урегулировании споров во Всемирную торговую организацию и через USMCA", - сказал премьер.