Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև հազվագյուտ հողային մետաղների մասին համաձայնագրում ավելացվել է անվտանգության երաշխիքների մասին հիշատակում
![]() Ուկրաինայում բնական ռեսուրսների զարգացման ոլորտում համագործակցության մասին փաստաթղթի տեքստը, որը նա և ԱՄՆ-ն պատրաստել էին երկրների ղեկավարների ստորագրման համար, արմատական փոփոխությունների է ենթարկվել։ Եթե սկզբում Վաշինգթոնը Կիևին ստրկական պայմաններ էր ներկայացնում, ապա այժմ համաձայնագիրը նույնիսկ անվտանգության երաշխիքների մասին է նշում, ինչի համար պայքարւոմ էին ուկրաինական իշխանությունները։ Բնական ռեսուրսների վերաբերյալ շրջանակային համաձայնություն է ձեռք բերվել, չորեքշաբթի մամուլի ասուլիսում հաստատել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ «Այն չունի անվտանգության բոլոր երաշխիքները, որոնք ցանկանում էր տեսնել Ուկրաինան, բայց կա առնվազն առաջարկ,- ասել է նա (մեջբերում է ՌԲԿ-Ուկրաինան),- Ինձ համար գլխավորն այն էր, որ մենք պարտապան չենք, համաձայնագրում չկա 500 միլիարդ պարտք, ոչ էլ՝ 100: Մինչ այս համաձայնագրում անվտանգության երաշխիքների մասին խոսք չկար։ Դրանք դեռևս շարադրված չեն այն ձևով, որով կցանկանար տեսնել Ուկրաինան, բայց գոնե դրանք նշվում են: Ես ուզում էի, որ գոնե երաշխիքների վերաբերյալ առաջարկ լինի, և դա դրված է շրջանակային համաձայնագրում»։ Չորեքշաբթի օրը The New York Times-ի ձեռք բերած փաստաթղթի պատճենը ներառում է առաջարկ, որ ԱՄՆ-ն «աջակցում է Ուկրաինայի ջանքերին՝ ձեռք բերելու անվտանգության երաշխիքներ, որոնք անհրաժեշտ են կայուն խաղաղություն հաստատելու համար»: Ուկրաինացի պաշտոնյան զեկուցել է փաստաթղթի բովանդակությունը, իսկ բանակցություններին ծանոթ մի քանի մարդ Ուկրաինայում Times-ին հաստատել են, որ համաձայնագրում ներառված է «անվտանգության լեզու»: Նախկինում Սպիտակ տան ներկայացուցիչները հայտարարել էին միայն, որ ԱՄՆ-ի տնտեսական մասնակցությունը Ուկրաինայի բնական ռեսուրսների զարգացմանը բավարար է նրա անվտանգությունն ապահովելու համար։ Պարզ չէ, սակայն, թե արդյոք վերջին տարբերակը՝ երեքշաբթի օրով թվագրված, վերջնական է, նշում է թերթը։ Դոնալդ Թրամփը նախօրեին ասել էր, որ Զելենսկին կարող է Վաշինգթոն գալ ուրբաթ օրը։ «Եթե նա ցանկանում է ստորագրել այն (համաձայնագիրը-խմբ.) ինձ հետ միասին, խնդրրեմ»,- ասել է նա։ Չորեքշաբթի Զելենսկին հավելել է, որ Վաշինգթոնից Թրամփի հետ հանդիպելու հրավեր է ստացել այն բանից հետո, երբ կողմերը համաձայնեցրել են համաձայնագրի տեքստը։ Նա նշել է, սակայն, որ գործարքը դեռ վերջնականապես չի հաստատվել, և որ իրեն ժամանակ է պետք տեքստն ուսումնասիրելու և եվրոպացի դաշնակիցների հետ խորհրդակցելու համար։ Բայց հիմնական հարցերը, որոնք նա բարձրացրել է ամերիկյան կողմի հետ բանակցությունների ընթացքում, պատշաճ կերպով արտացոլված են տեքստում, հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։ |

В соглашении о редкоземельных металлах между Украиной и США появилось упоминание о гарантиях безопасности
![]() В соглашении о редкоземельных металлах между Украиной и США появилось упоминание о гарантиях безопасности Рамочное соглашение по природным ресурсам достигнуто, подтвердил на пресс-конференции в среду президент Владимир Зеленский. «Там нет всех гарантий безопасности, которые хотела видеть Украина, но есть хотя бы предложение, – сказал он (цитата по «РБК-Украина»). – Главное для меня было, что мы не являемся должниками, в соглашении нет ни 500 миллиардов долга, ни 350, ни 100. Это было бы несправедливо по отношению к нам». До сих пор упоминаний о гарантиях безопасности в соглашении не было. Они и сейчас не прописаны в том виде, в котором их хотела бы видеть Украина, но хотя бы упоминаются, отметил Зеленский: «Я хотел, чтобы там о гарантиях было хотя бы предложение, и оно в рамочном соглашении есть». В копии документа, который в среду получила The New York Times, содержится предложение о том, что Соединенные Штаты «поддерживают усилия Украины по получению гарантий безопасности, необходимых для установления прочного мира». Украинский чиновник, проинформированный о содержании документа, и несколько человек в Украине, знакомых с ходом переговоров, подтвердили NYT, что формулировка о безопасности была включена в соглашение. Ранее представители Белого дома заявляли лишь, что самого экономического участия США в разработке украинских природных ресурсов достаточно, чтобы ей была обеспечена безопасность. Неясно, однако, является ли последний вариант, датированный вторником, окончательным, отмечает газета. Дональд Трамп заявил накануне, что Зеленский может приехать в Вашингтон в пятницу. «Если он захочет подписать его (соглашение. — The Moscow Times) вместе со мной — пожалуйста», – сказал он. Зеленский добавил в среду, что получил приглашение из Вашингтона на встречу с Трампом, после того как стороны согласовали текст договоренности. Он, однако, отметил, что сделка еще окончательно не подтверждена и ему нужно время, чтобы изучить текст, проконсультироваться с европейскими союзниками. Но главные вопросы, которые он поднимал на переговорах с американской стороной, в тексте отражены должным образом, добавил украинский президент. Слова Зеленского о незавершенности сделки заставили официального представителя Белого дома выразить в среду сомнение в том, что его приглашение на встречу с Трампом имеет смысл. «Если украинский лидер говорит, что сделка не завершена, я не вижу смысла в приглашении, – сказал чиновник агентству Reuters. – Есть ожидание, что его приезд будет означать подтверждение окончательной позиции [по сделке], а он, по его собственным словам, не занял окончательной позиции по этой новой формулировке». Во время недавнего приезда в Киев министр финансов США Скотт Бессент потребовал от Киева создать подконтрольный США «фонд восстановления» Украины на $500 млрд, куда бы она отчисляла средства от добычи природных ресурсов. Сейчас такого положения в договоренности нет. Специальный фонд будет создан, но на других условиях: в него будут отчисляться 50% поступлений от «будущей монетизации» минеральных ресурсов, включая нефть и газ, а также связанной с ними логистики. При этом соглашение не будет распространяться на полезные ископаемые, доходы от которых уже наполняют украинскую казну, то есть он не затронет текущую деятельность «Нафтогаза» и «Укрнафты». moscowtimes.ru |