«Ուկրաինայում պատերազմը հրահրվել է, բայց դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանն է հրահրել». Թրամփի հատուկ բանագնաց
Երկուշաբթի, 24 փետրվարի, 2025 թ., 01:19
ԱՄՆ-ի նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Վիթքոֆը կարծում է, որ Ուկրաինայում պատերազմն անխուսափելի չէր, այն հրահրվել է, բայց դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանն է հրահրել այն։
«Եվ ամենևին էլ պարտադիր չէ, որ հակամարտությունը հրահրած լինի Ռուսաստանը։ Այն ժամանակ տարբեր քննարկումներ եղան Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին, նախագահը նշեց, և դա չպետք է լիներ։ «Դա, ըստ էության, սպառնալիք է դարձել Ռուսաստանի համար, և մենք պետք է հաշտվենք այդ փաստի հետ»,- ասել է Վիտքոֆը CNN-ի եթերում:

Стивен Уиткофф считает, что война в Украине спровоцировали, но это не означает, что ее спровоцировала Россия
Понедельник, 24 Февраля, 2025 года, 01:19
Спецпосланник президента США Стивен Уиткофф считает, что война в Украине не была неизбежной, ее спровоцировали, но это не означает, что ее спровоцировала Россия.
«И совершенно необязательно конфликт был спровоцирован Россией. На тот момент велись разного рода обсуждения присоединения Украины к НАТО, президент это упоминал, и этого не должно было случиться. По сути, это стало угрозой для России, и нам нужно смириться с этим фактом», — сказал Уиткофф в эфире телеканала CNN.