«Ուզում են Հունգարիային ստիպել երկու հարյուր միլիարդ տալ Ուկրաինային». Օրբան
Եվրոմիությունում կա առաջարկ, թե ինչպես փոխարինել ամերիկյան օգնությունն Ուկրաինային, եթե ԱՄՆ-ն վերջնականապես դուրս գա մրցավազքից: Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը:
«Ամերիկացիները հրաժարվում են ֆինանսավորել Ուկրաինային, և Բրյուսելը կցանկանա ստիպել եվրոպացիներին, այդ թվում մեզ՝ հունգարացիներին, վճարել դրա համար։ Սեղանին արդեն կա առաջարկ, որ մենք՝ հունգարացիներս, տարեկան երկու հարյուր միլիարդ ֆորինտ (500 միլիոն եվրո) տանք Ուկրաինային»,- ասել է նա։
Օրբանը նաև հայտարարել է, որ ներկայում ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության համար նախադրյալներ չկան, ուստի դա բացառվում է։

В ЕС "на столе" есть предложение, как заместить помощь Украине от США, - Орбан
В Евросоюзе «на столе» есть предложение о том, как заместить американскую помощь Украине, если США окончательно сойдут с дистанции. Об этом заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, которого цитирует издание Magyar Nemzet.
«Американцы отказываются от финансирования Украины, а Брюссель захочет заставить европейцев, в том числе и нас, венгров, заплатить за это. Уже на столе есть предложение, чтобы мы, венгры, давали Украине двести миллиардов форинтов (500 млн евро) в год», - заявил он.
Также Орбан заявил, что пока нет предпосылок для членства Украины в ЕС, поэтому об этом не может быть и речи.