Պատերազմի ժամանակ գրեթե 400 հազար ռուսաստանցի հաշմանդամ է դարձել
Ուկրաինայի հետ պատերազմը, որը շարունակվում է արդեն երեք տարի, բացի հարյուր հազարավոր սպանվածներից, Ռուսաստանին տվել է հաշմանդամների «բանակ», որը համեմատելի է Բրյանսկի կամ Տվերի բնակչության հետ։
2024 թվականի վերջի դրությամբ ռազմաճակատում ծանր վիրավորվել և հաշմանդամ է դարձել 376 հազար ռուսաստանցի, գնահատում է Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտը (IISS) իր տարեկան ռազմական հաշվեկշռի զեկույցում։
Պատերազմի սկզբից ռուսական բանակի ընդհանուր կորուստները, ըստ IISS-ի հաշվարկների, կազմում են 783 հազար մարդ։ Դրանցից 172 հազարը զոհվել է, 611 հազարը՝ վիրավորվել։ Վիրավորներից 235 հազարը բուժելի են, մնացածը հաշմանդամ են դարձել, նշում են ինստիտուտի փորձագետները։
Ծանր վիրավորների թվում յուրաքանչյուր երկրորդը բախվել է վերջույթների անդամահատման, The New York Times-ին ավելի վաղ հայտնել է վիճակագրությանը ծանոթ ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյան։ Այսպիսով, IISS-ի հաշվարկների հիման վրա՝ ճակատից վերադարձողների մեջ անդամահատվածների թիվը կարող է գերազանցել 180 հազարը։
Աշխատանքի նախարարությունը նմանատիպ թվեր է հայտարարել 2023 թվականի վերջին։ Բժշկասոցիալական փորձաքննությամբ հաստատված հատուկ ռազմական գործողության մասնակիցների հաշմանդամության դեպքերի կեսից ավելին կապված է վերջույթների անդամահատման հետ, ասել է վարչության պետի տեղակալ Ալեքսեյ Վովչենկոն։ «Բոլոր հետազոտվածների մոտ 54 տոկոսը հաշմանդամ է ճանաչվել վերջույթների անդամահատմամբ։ Վերին վերջույթների անդամահատումները կազմում են 20%, ինչը նույնպես «աննախադեպ բարձր համամասնություն է»։
Ռոսստատի տվյալներով՝ 2023 թվականին (հետագայում վիճակագրությունը դեռևս չի բացահայտվել), Ռուսաստանում հաշմանդամների թիվն աճել է 108 հազարով, ինչը ռեկորդային է 2005 թվականից ի վեր։ Գրեթե նույն չափով աճել է Սոցիալական հիմնադրամի համակարգում հաշմանդամության թոշակ ստացողների թիվը, որն ամենաբարձր աճն էր 1990-ականների վերջից ի վեր, երբ չեչենական պատերազմների վետերանները զանգվածաբար ընդգրկվեցին վիճակագրության մեջ: Տեխնիկական վերականգնողական սարքավորումների կարիք ունեցող հաշմանդամների թիվը 2023 թվականի վերջին հասել է ռեկորդային 11 տարվա առկա վիճակագրության՝ 468 հազար մարդ։ Պատերազմի սկզբից նրանց թիվն աճել է 42%-ով։
Կառավարությունը նախատեսում էր տարեկան 60-70 հազար անդամահատվածի պրոթեզավորման ծախսեր՝ կրկնակի ավելի, քան մինչ պատերազմը: Սակայն հատկացված գումարը բավարար չէ, իսկ ռազմաճակատից վերադարձած զինվորներն ամիսներ շարունակ սպասում են պրոթեզներին, «Վերստկային» պատմել են անդամահատվածների վերականգնողական ամենամեծ կենտրոններից մեկի՝ Վորոնովսկոյեի բժիշկները։
Բժիշկներից մեկի խոսքով՝ բազմաթիվ վետերաններ հաստատությունում անցկացրել են 4-5 ամիս և ավելին՝ սպասելով պրոթեզավորման։ Միևնույն ժամանակ, ըստ կանոնակարգի, մի քանի շաբաթ է հատկացվում հենց պրոթեզավորմանը, սակայն դրա համար ապրանքներ չկան։

Почти 400 тысяч россиян стали инвалидами на войне
Продолжающаяся третий год война с Украиной вдобавок к сотням тысяч убитых «подарила» России «армию» инвалидов, сравнимую по численности с населением Брянска или Твери.
По состоянию на конец 2024 года 376 тысяч россиян получили на фронте тяжелые ранения и стали инвалидами, оценивает в ежегодном докладе Military Balance Международный институт стратегических исследований (IISS).
Общие потери российской армии с начала войны, по расчетам IISS, составляют 783 тысячи человек. Из них 172 тысячи погибли, а 611 тысяч получили ранения. Среди раненых 235 тысяч квалифицированы как излечимые, остальные стали калеками, указывают эксперты Института.
Среди тяжело раненых каждый второй столкнулся с ампутацией конечностей, рассказывал ранее The New York Times знакомый со статистикой высокопоставленный российский чиновник. Таким образом, исходя из расчетов IISS, число инвалидов-ампутантов среди вернувшихся с фронта может превышать 180 тысяч.
Схожие цифры в конце 2023 года озвучил Минтруд. Более половины установленных медико-социальной экспертизой случаев инвалидности среди участников специальной военной операции связаны с ампутацией конечностей, рассказывал замглавы ведомства Алексей Вовченко. «Признаны инвалидами с ампутацией конечностей порядка 54% от всех освидетельствованных. Это действительно такая яркая проблема, это много», — сетовал чиновник. Он также добавил, что на ампутацию верхних приходится 20%, что также «беспрецедентно высокая доля».
По данным Росстата, в 2023 году (более поздняя статистика пока не раскрыта) число инвалидов в России увеличилось на 108 тысяч человек - рекордно с 2005 года. Почти на столько же выросло число получателей пенсий по инвалидности в системе Социального фонда, что стало самым высоким приростом с конца 1990х, когда в статистику массово попадали ветераны чеченских войн. Число инвалидов, которым нужны технические средства реабилитации, на конец 2023 года достигло рекорда за 11 лет доступной статистики - 468 тысяч человек. С начала войны их стало больше на 42%.
Правительство закладывало в бюджет расходы на финансирование протезов для 60-70 тысяч инвалидов-ампутантов ежегодно - вдвое больше, чем до начала войны, когда такая потребность оценивалась в в 27 тысяч протезов в год. Впрочем, выделенных денег не хватает, а вернувшиеся с фронта военные месяцами ждут протезов, рассказали «Верстке» врачи в одном из крупнейших центров реабилитации для ампутантов «Вороновское».
По словам одного из медиков, многие «ветераны» провели в учреждении по 4–5 месяцев и даже больше, дожидаясь протезирования. При этом на само протезирование по регламенту отводится несколько недель, но доступных изделий для этого нет.