ԱՄՆ-ն մտադիր է հավելյալ մաքսատուրքեր սահմանել ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների համար
Միացյալ Նահանգները մտադիր է լրացուցիչ մաքսատուրքեր սահմանել Եվրոմիությունից ներմուծվող ապրանքների համար: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Դա անպայման տեղի կունենա, քանի որ ԵՄ-ն իսկապես օգտագործում է մեզ»,- ընդգծել է ԱՄՆ նախագահը։ Նա պարզաբանել է, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է «շատ շուտով» ընդունել այդ պաշտպանական ​​միջոցները ԵՄ-ի հետ առևտրում։
Թրամփը նաև նշել է, որ ԵՄ-ի հետ երկկողմ ապրանքաշրջանառության մեջ ԱՄՆ-ի դեֆիցիտը գերազանցում է 300-350 միլիարդ դոլարը։
«Նրանք գրեթե ոչինչ չեն գնում, իսկ մենք նրանցից ամեն ինչ գնում ենք»,- ասել է Թրամփը։ Նրա կարծիքով՝ «Եվրոմիությունն իրեն ոչ պատշաճ է պահում, ինչ-որ բան պետք է փոխվի»,- հայտնել է նա:

Трамп заявил, что США точно введут дополнительные пошлины на поставки из ЕС
Соединенные Штаты полны решимости ввести дополнительные таможенные пошлины на импорт из Европейского союза (ЕС). Об этом в беседе с журналистами заявил президент США Дональд Трамп.
"Это точно произойдет в отношении Европейского союза, могу вам это сказать. Потому что они нами действительно пользуются", - подчеркнул американский лидер, комментируя тему введения Вашингтоном дополнительных импортных пошлин. Он уточнил, что США собираются принять эти протекционистские меры в торговле с ЕС "очень скоро".
При этом Трамп отметил, что дефицит США в двустороннем товарообороте с ЕС превышает $300-350 млрд․ "Они не покупают почти ничего. А мы у них все покупаем", - сказал Трамп. По его мнению, "Европейский союз ведет себя совсем неподобающе". "Разумеется, что-то должно произойти", - повторил он.