Գերմանիայում Վլադիմիր Պուտինի պատկերով նախընտրական պաստառներ են հայտնվել
Գերմանիայում Վլադիմիր Պուտինի պատկերով նախընտրական պաստառներ են հայտնվել։ Բոնն քաղաքում և նրա արվարձաններում հայտնվել են նախընտրական պաստառներ՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պատկերներով։ Նրանց ազատ է արձակել Die Partei («Կուսակցություն») կոչվող փոքր կուսակցությունը: Վահանակներն սկսել են կախվել հունվարի սկզբից՝ փետրվարի 23-ին Բունդեսթագի արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում։ Պաստառների վրա գրված է՝ «Գերմանիայի ամենաուժեղ ձայները Եվրոպայի համար» և «Քվեարկիր Die Partei-ի օգտին. մենք Եվրոպան չենք տա անգրագետներին»: Վերջին բառը (die Laien) աղավաղված է այնպես, որ այն համընկնում է Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի ազգանվան հետ։
Die Partei-ի Բոննի մասնաճյուղը DW-ին բացատրել է, որ դա հեգնական է և պարունակում է Շոլցի քննադատություն: Die Partei-ն Պուտինին անվանել է գերմանական Arschloch կոպիտ բառով, որը կարելի է թարգմանել՝ որպես «բաստարդ» և մեղադրել նրան «նվաճողական պատերազմ սկսելու մեջ»։ Die Partei-ն կարծում է, որ իր քաղաքականությամբ Շոլցը խաղում է ԵՄ-ի դեմ հանդես եկող Պուտինի ձեռքի տակ։ Կուսակցությունը նշել է, որ Պուտինի պաստառները փակցվել են միայն Բոննում, և ոչ՝ ամբողջ Գերմանիայում։
Die Partei-ի նախընտրական պաստառները հաճախ հեգնանք են պարունակում: Նրանց այս տարվա կարգախոսների թվում է. «Առանց Գերմանիայի երրորդ համաշխարհային պատերազմ չկա» և «Քվեարկիր Die Partei-ի օգտին, այն շատ լավն է»:
Ներկայում Die Partei-ի ներկայացուցիչներ չկան Բունդեսթագում կամ Գերմանիայի նահանգներից որևէ մեկում։ 2020-2021 թվականներին կուսակցությունը Բունդեսթագում ներկայացնում էր նրա մեկ անդամ՝ Մարկո Բյուլովը։ Die Partei-ն Եվրոխորհրդարանում ունի նաև երկու եվրոպատգամավոր:

В городе Бонн появились предвыборные плакаты с изображением канцлера ФРГ Олафа Шольца и президента РФ Владимира Путина
Суббота, 01 Февраля, 2025 года, 22:24
В Германии появились предвыборные плакаты с Владимиром Путиным. В городе Бонн и его пригородах появились предвыборные плакаты с изображением канцлера ФРГ Олафа Шольца и президента РФ Владимира Путина. Их выпустила небольшая партия Die Partei ("Партия"). Баннеры стали развешивать с начала января в рамках предвыборной кампании к досрочным выборам в бундестаг 23 февраля. На плакатах написано: "Сильнейшие голоса Германии за Европу" и "Голосуй за Die Partei - не отдадим Европу профанам!" Последнее слово (die Laien) искажено так, что совпадает с фамилией председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен.
В боннском отделении Die Partei пояснили DW, что это ирония, содержащая критику Шольца. Путина в Die Partei назвали грубым немецким словом Arschloch, которое можно перевести как "ублюдок", и обвинили его в "развязывании захватнической войны". Die Partei считает, что своей политикой Шольц играет на руку Путину, который выступает против ЕС. Партия отметила, что плакаты с Путиным развешены только в Бонне, а не по всей Германии.
Предвыборные плакаты Die Partei часто содержат иронию. Среди их лозунгов этого года: "Нет третьей мировой войне без Германии!" и "Голосуй за Die Partei, она очень хорошая!" Или, к примеру, лозунг "Не профукай свой крест!" - на плакате с Иисусом Христом. Имеется в виду крестик в избирательном бюллетене.
Сейчас представителей Die Partei нет ни в бундестаге, ни в одном из ландтагов Германии. В 2020-2021 годах партию в бундестаге представлял единственный депутат Марко Бюлов. У Die Partei также есть два депутата в Европарламенте.