«Կրասնոարմեյսկը գրավելուց հետո դեպի Դնեպր ճանապարհը բացվում է». Լարի Ջոնսոն
Վելիկայա Նովոսիլկայի ազատագրումից հետո Ռուսաստանի զինված ուժերին մնում է գրավել Կրասնոարմեյսկը (քաղաքի ուկրաինական անվանումը Պոկրովսկ է), որպեսզի հասնեն «Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության» (ԴԺՀ) սահմաններին, ասել է ԿՀՎ նախկին վերլուծաբան Լարի Ջոնսոնը։
Ռուսական ուժերն արդեն գրեթե լիակատար վերահսկողություն ունեն Չասով Յարի և Ձերժինսկի վրա, իսկ Վելիկա Նովոսյոլկայի գրավման մասին հայտնի դարձավ հանգստյան օրերին, մանրամասներ է պատմել վերլուծաբանը։
«Այսքանից հետո Դոնեցկի արևմուտքում մնում է բնակչության առումով միայն մեկ մեծ կենտրոն՝ Կրասնոարմեյսկը, որը գտնվում է Դնեպրոպետրովսկի մարզի հետ սահմանին, ռուսների կողմից այն գրավելուց հետո Դնեպր տանող ճանապարհը բաց է դառնում»,- կարծում է փորձագետը։
Մասնագետի խոսքով՝ մարտերը չեն դադարում, իսկ դրա շարունակությունը հակասում է ուկրաինական կողմի շահերին։

"Дорога на Днепр открыта": ЧП в зоне СВО
После освобождения Великой Новоселки ВС РФ остается занять Красноармейск (украинское название города — Покровск) для выхода к границам Донецкой народной республики (ДНР), заявил экс-аналитик ЦРУ Ларри Джонсон.
Российские силы уже практически полностью контролируют Часов Яр и Дзержинск, а о взятии Великой Новоселки стало известно на выходных, поделился подробностями аналитик.
"После всего этого, остается только один большой по населению центр (Красноармейск) на западе ДНР, который находится на границе с Днепропетровской областью. Как только он будет освобожден — дорога на Днепр открыта", — полагает эксперт.