Բարբադոսը և Պանաման իրենց դրոշներից կզրկեն ՌԴ-ի ստվերային նավատորմի ավելի քան 100 լցանավի
Ծովային նավագնացության աշխարհում փոքր, բայց ազդեցիկ պետություններն սկսել են միանալ Ռուսաստանի դեմ արևմտյան առաջատար երկրների կողմից սահմանված պատժամիջոցներին։ Նրանք մտադիր են ռուսական նավթ տեղափոխող տասնյակ լցանավերից իրենց դրոշը հանել։
Բարբադոսի նավագնացության ռեգիստրը հայտնել է, որ մինչև հունվարի վերջ կպահանջվի 46 նավերից հեռացնել իրենց դրոշները, քանի որ նրանք ենթարկվել են Մեծ Բրիտանիայի պատժամիջոցներին, հայտնում է Bloomberg-ը։ Ռեեստրը հիմնված է Լոնդոնում և, ըստ նրա գլխավոր տնօրեն Ջովանի Չինիլոյի, Բարբադոսը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ենթակա չէ, բայց հետևում է Մեծ Բրիտանիայի կանոններին երկու երկրների միջև լավ հարաբերությունները հաշվի առնելով: Միևնույն ժամանակ, Բարբադոսը չի հանի իր դրոշը ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների տակ գտնվող լցանավերից, քանի դեռ դրանք չեն ենթարկվի Մեծ Բրիտանիայի պատժամիջոցներին: Բայց արգելված 46 նավերից 14-ը գտնվում են ԱՄՆ-ի սահմանափակումների տակ:
Պանամայի ծովային վարչությունն էլ վերջերս հայտարարեց, որ սկսել է իր գրանցամատյանից հանել 68 նավ, որոնք հայտնվել են ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների թիրախում: Որոշումն ընդունվել է, երբ Պանաման անցած տարվա վերջին ընդունեց ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և ՄԱԿ-ի պատժամիջոցներին համապատասխանելու կանոն:
Բարբադոսը համարվում է աշխարհի ամենահեղինակավոր պետություններից մեկը նավերի գրանցում ապահովելու համար։ Այն երկրները, որոնք թույլ են տալիս նավերին կրել իրենց դրոշը, առանցքային դեր են խաղում ծովում անվտանգության չափանիշների ապահովման գործում: Պատժամիջոցների պատճառով ռուսական նավերն ավելի ու ավելի շատ են ստիպված լինում վերագրանցվել հեռավոր իրավասություններում և փոխել սեփականատերերին՝ իրենց հետևելը դժվարացնելու համար:
Equasis ծովային տվյալների բազայի համաձայն՝ Բարբադոսի գրանցամատյանից հանված որոշ նավեր արդեն գրանցված են այլ երկրներում, այդ թվում՝ աֆրիկյան երկրներում՝ Տանզանիա, Սան Տոմե, Պրինսիպ: Թեև նավերի մեծ մասը, եթե ոչ բոլորը, նոր վայրեր են գտնում գրանցման համար, անընդհատ թաքցնելու անհրաժեշտությունը մեծացնում է ծախսերը, բարդացնում նյութատեխնիկական ապահովումը և նավերին զրկում որակյալ ծառայություններից:

Барбадос и Панама лишат своего флага более 100 танкеров теневого флота России
К санкциям ведущих западных стран против России стали присоединяться небольшие, но влиятельные в мире морского судоходства государства. Они намерены лишить своего флага десятки танкеров, перевозящих российскую нефть.
Судовой реестр Барбадоса сообщил, что до конца января потребует от 46 судов снять свой флаг, так как они оказались под санкциями Великобритании, сообщает Bloomberg. Реестр ведется в Лондоне, и, по словам его генерального директора Джованни Чинильо, в Барбадосе санкции против России не действуют, но он следует правилам Великобритании из-за хороших отношений между двумя государствами. При этом Барбадос не будет снимать свой флаг с танкеров, попавших под санкции США, если они не находятся под санкциями Великобритании. Но из 46 попавших под запрет судов 14 также находятся под американскими ограничениями.
Морское управление Панамы недавно сообщило, что начало исключение из судового реестра 68 судов, попавших под санкции США. Такое решение было принято после того, как в конце прошлого года Панама приняла правило о следовании санкциям США, Евросоюза, Великобритании и ООН. Тогда же она отняла свой флаг у четырех СПГ-танкеров, принадлежавших сингапурским компаниям и связанным с проектом «Арктик СПГ 2», против которого ввели санкции США.
Барбадос считается одним из самых авторитетных государств мира, предоставляющих регистрацию для судов. Страны, разрешающие плавать под своим флагом, играют ключевую роль в обеспечении стандартов безопасности на море. Из-за санкций российским кораблям все чаще приходится перерегистрироваться в отдаленных юрисдикциях и менять владельцев, чтобы их было сложно отследить.
Согласно морской базе данных Equasis, некоторые суда, исключенные из реестра Барбадоса, уже зарегистрировались в других странах, включая такие африканские государства, как Танзания и Сан-Томе и Принсипи. Хотя большинство, если не все суда находят новые места для регистрации, потребность постоянно скрываться увеличивает расходы, усложняет логистику и лишает корабли качественных услуг.