«Հեզբոլլահ»-ը պահանջում է, որ Իսրայելը զորքերը դուրս բերի մինչև հունվարի 26-ը
Եթե ​​Իսրայելը դուրս չբերի իր զորքերը լիբանանյան տարածքից մինչև կիրակի՝ հունվարի 26-ը, դա կլինի «Հեզբոլլահ»-ի հետ հրադադարի համաձայնագրի լուրջ խախտում, հինգշաբթի հայտարարել է շարժումը։
««Հեզբոլլահ»-ը նախազգուշացրել է, որ զորքերի 60-օրյա դուրսբերման վերջնաժամկետի ցանկացած չկատարումը կդիտվի՝ որպես համաձայնագրի կոպտագույն խախտում և հետագա հարձակում Լիբանանի ինքնիշխանության վրա», - հաղորդում է LBCI-ն՝ վկայակոչելով «Հեզբոլլահ»ին: Շարժումը նաև կոչ է արել Լիբանանի կառավարությանը «ճնշել համաձայնագրի երաշխավոր երկրների վրա՝ ապահովելու իսրայելական զորքերի ժամանակին և ամբողջական դուրսբերումը լիբանանյան տարածքից, ինչը թույլ կտա լիբանանյան բանակին լիարժեք վերահսկողություն հաստատել և հեշտացնել տեղահանվածների վերադարձն իրենց տներ:
Իր հերթին, իսրայելական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Իսրայելը խնդրել է ԱՄՆ-ին, որը «Հեզբոլլահ»-ի հետ բանակցություններում միջնորդներից մեկն է և համաձայնագրի երաշխավորը, իրեն լրացուցիչ 30 օր ժամանակ տալ հարավային Լիբանանից իր զորքերը դուրս բերելու համար։
Բացի այդ, Իսրայելի կառավարությունը, ըստ արևմտյան լրատվամիջոցների, հայտարարել է, որ «Հեզբոլլահ»-ի հետ հրադադարի համաձայնագիրը բավական արագ չի իրականացվում։

"Хезболла" будет считать нарушением соглашения о перемирии отказ Израиля вывести войска из Ливана к 26 января
![]() В случае, если Израиль не выведет свои войска с территории Ливана к воскресенью, 26 января, это будет серьезнейшим нарушением соглашения о перемирии с "Хезболлой", заявили в четверг в проиранском движении. "Движение "Хезболла" предупредило, что любое несоблюдение 60-дневного срока вывода войск будет рассматриваться как вопиющее нарушение соглашения и продолжение посягательств на суверенитет Ливана", - сообщает LBCI со ссылкой на "Хезболлу". В "Хезболле" также призвали ливанское правительство "оказать давление на государства - гаранты соглашения, чтобы обеспечить своевременный и полный вывод израильских войск с территории Ливана, что позволит ливанской армии установить полный контроль и поспособствует возвращению перемещенных лиц в свои дома". В свою очередь израильские СМИ сообщают, что Израиль попросил США - одного из посредников в переговорах с "Хезболлой" и гаранта соглашения - предоставить ему дополнительные 30 дней на выведение войск из южной части Ливана. Кроме того, правительство Израиля, по данным западных СМИ, заявило, что соглашение о перемирии с "Хезболлой" реализуется недостаточно быстро. |