«Կանադան պատրաստ է 700 միլիոն դոլար ծախսել ԱՄՆ-ի հետ սահմանի անվտանգության վրա». Ջասթին Թրյուդո
Կանադայի իշխանություններն ԱՄՆ-ի հետ սահմանի անվտանգության բարելավման ծրագիր են պատրաստել՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստացած կանադական ապրանքների մաքսատուրքերից խուսափելու համար։
Այս մասին լրագրողներին ասել է վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։
«Մեր կառավարությունն արդեն քայլեր է ձեռնարկել՝ լուծելու համար նախագահ Թրամփի բարձրացրած մտահոգությունները սահմանային անվտանգության համատեքստում: Քայլերից մեկն էլ ավելի քան 1 միլիարդ կանադական դոլար (ավելի քան 700 միլիոն ԱՄՆ դոլար) արժողությամբ սահմանային պլանն է, որը կապահովի մեր քաղաքացիների անվտանգությունը սահմանի երկու կողմերում»,- ասել է Թրյուդոն:
Չնայած Թրամփի մտահոգություններին, պնդում է վարչապետը, «Կանադային բաժին է ընկնում ֆենտանիլ թմրանյութի 1%-ից պակասը և ԱՄՆ մուտք գործող անօրինական ներգաղթյալների 1%-ից պակասը»:

Трюдо: Канада готова израсходовать $700 млн на безопасность границы с США
Власти Канады подготовили план совершенствования системы безопасности на границе с США объемом более 1 млрд канадских долларов (свыше 700 млн долларов США), чтобы избежать обещанных американским президентом Дональдом Трампом тарифов на канадские товары.
Օб этом сообщил журналистам премьер-министр Джастин Трюдо.
"Наше правительство уже приняло меры для решения проблем, о которых говорил президент Трамп в контексте безопасности границ, включая комплексный план пограничных мер стоимостью более 1 млрд канадских долларов, - сказал Трюдо. - Мы уже работаем вместе с американцами, чтобы обеспечить безопасность наших граждан по обе стороны границы".
Как утверждал премьер, несмотря на опасения Трампа, на долю Канады приходится менее 1% наркотического вещества фентанил и менее 1% нелегальных мигрантов, проникающих в США.