«Ռուսաստանը ծրագրում էր օդային ահաբեկչություն Լեհաստանի և այլ երկրների դեմ». Դոնալդ Տուսկ
«Ռուսաստանը ցանկանում է վնասել համաշխարհային ավիաընկերություններին»,- այսօր՝ հունվարի 15-ին, Կիևում հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը։
Տուսկի խոսքով՝ Ռուսաստանը ծրագրում էր օդային ահաբեկչություն Լեհաստանի և այլ երկրների դեմ։ Լեհաստանի վարչապետը չի մանրամասնել, սակայն նշել է, որ Մոսկվան պատերազմ է մղում ողջ Արևմուտքի դեմ։
«Ես չեմ խորանա մանրամասների մեջ, բայց կարող եմ հաստատել, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ծրագրում է օդային ահաբեկչություն ավիաընկերությունների դեմ՝ ամբողջ աշխարհում... Այս դիվերսիոն գործողությունները սաբոտաժ են՝ պատերազմի մի տեսակ, որը Ռուսաստանը հայտարարել է ողջ աշխարհին, ոչ միայն Ուկրաինային»,- ասել է Լեհաստանի կառավարության ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ ռուսական ագրեսիայի դեմ պահանջվում են Արևմուտքի միասնական ջանքերը։ «Ագրեսորը պետք է միասնական պատասխան ստանա»,- ասել է նա:
Մամուլի ասուլիսում Տուսկը վստահեցրել է, որ Եվրոպան հավատում է այս պատերազմում Ուկրաինայի հաղթանակին։ Գործընկերներն ու դաշնակիցները մտադիր են շարունակել օգնել Կիևին՝ հետ մղել ռուսական չհրահրված ագրեսիան։ Իսկ Լեհաստանը դեռ մտադիր է այս հարցում առաջատար դեր խաղալ։

По данным Туска, РФ планировала воздушный террор против Польши и других стран
«Россия хочет нанести вред мировым авиалиниям», утверждает премьер-министр Польши Дональд Туск. Такое заявление он сделал сегодня, 15 января, в Киеве, передает Dialog.UA.
По данным Туска, РФ планировала воздушный террор против Польши и других стран. В детали польский премьер не вдавался, но отметил, что Москва ведет войну против всего Запада.
"Я не буду вдаваться в подробности, но могу подтвердить (...), что РФ планирует акты воздушного террора... против авиалиний по всему миру… Эти акты саботажа — версии войны, которую Россия объявила всему миру, а не только Украине", — сказал глава польского правительства.
По его словам, российская агрессия требует объединенных усилий Запада. Агрессор должен получить совместный отпор.
На пресс-конференции Туск заверил, что Европа верит в победу Украины в этой войне. Партнеры и союзники намерены и дальше помогать Киеву в отражении неспровоцированной российской агрессии. И Польша по-прежнему намерена занимать ведущую роль в этом.