Քալիֆորնիայի հրդեհների տնտեսական վնասը գերազանցել է 250 մլրդ դոլարը․ #AccuWeather
Քալիֆորնիա նահանգի Լոս Անջելեսի շրջանի անտառային հրդեհների տնտեսական վնասը գերազանցել է 250 միլիարդ դոլարը, հայտնում է AccuWeather խորհրդատվական ընկերությունը։
«Քամուց արագ տարածվող այս դժոխային կրակը դարձել է ԱՄՆ ժամանակակից պատմության մեջ ամենավնասաբերը»,- ասել է AccuWeather-ի գլխավոր օդերևութաբան Ջոնաթան Փորթերը: Ընկերության գնահատմամբ՝ աղետի հասցրած վնասը գնահատվում է 250-275 միլիարդ դոլար, ինչն ավելին է, քան 2024 թվականին «Հելենա» փոթորկի, ինչպես նաև 2020 թվականի անտառային հրդեհների վնասը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը Քալիֆորնիայում բռնկված հրդեհները համեմատել էր միջուկային հարվածի հետ։

#AccuWeather оценила ущерб от пожаров в Калифорнии в более $250 млрд
Экономический ущерб от произошедших в округе Лос-Анджелес лесных пожаров в штате Калифорния превысил $250 млрд. Такие данные привела консалтинговая компания AccuWeather.
"Это быстро движущееся, подгоняемое ветром адское пламя стало причиной самых дорогостоящих лесных пожаров в современной истории США", - сказал главный метеоролог AccuWeather Джонатан Портер. По оценке компании, ущерб от катастрофы составил $250-275 млрд, что превышает урон от урагана Хелен в 2024 году и за весь сезон лесных пожаров в 2020 году.
Ранее избранный президент США Дональд Трамп сравнил пожары в Калифорнии с ядерным ударом. Он предположил, что число погибших впоследствии заметно вырастет.