Սպիտակ տունը հայտնել է, որ Ուկրաինան պետք է ինքնուրույն որոշի իր ճակատագիրը
ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանն ուրվագծել է այն հիմնական սկզբունքները, որոնք, իր կարծիքով, պետք է ընկած լինեն Ուկրաինայում հակամարտությունը դադարեցնելու ցանկացած համաձայնագրի հիմքում:
Նա ընդգծել է, որ ցանկացած համաձայնագիր պետք է Ուկրաինային իրավունք տա՝ ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու իր տարածքի, բնակչության և ինքնիշխանության վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, երրորդ կողմ պետությունների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի միջամտությունն այս գործընթացներին անընդունելի է։
Սալիվանը նաև մտահոգություն է հայտնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո մարտերի վերսկսման հնարավորության վերաբերյալ: Նա կարծում է, որ անհրաժեշտ է Ուկրաինային տրամադրել հակամարտող կողմերի անվտանգության հուսալի երաշխիքներ՝ ապագայում պատերազմի շարունակությունը կանխելու համար։ Սալիվանը կարծում է, որ Արևմուտքը պետք է առանցքային դեր խաղա այս երաշխիքների տրամադրման գործում՝ կանխելու համար Ռուսաստանի կողմից ռազմական գործողությունները վերսկսելու ցանկացած փորձ հրադադարի հաստատումից հետո:
Այսպիսով, ամերիկյան վարչակազմի դիրքորոշումն ընդգծում է ոչ միայն ռազմական գործողությունների դադարեցման, այլև Ուկրաինայում կայուն խաղաղության հաստատման կարևորությունը։

Белый дом: Украина должна самостоятельно определять свою судьбу
Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан обозначил ключевые принципы, которые, по его мнению, должны лежать в основе любого соглашения о прекращении конфликта на Украине.
Он подчеркнул, что любое соглашение должно предоставлять Украине право самостоятельно принимать решения, касающиеся её территории, населения и суверенитета. При этом вмешательство сторонних государств, включая Соединённые Штаты, в эти процессы недопустимо.
Кроме того, Салливан выразил обеспокоенность по поводу возможного возобновления боевых действий после заключения мирного договора. Он считает необходимым предоставление Украине надёжных гарантий безопасности от сторон конфликта, чтобы исключить продолжение войны в будущем. По мнению Салливана, Запад должен сыграть ключевую роль в обеспечении этих гарантий, чтобы предотвратить любую попытку России возобновить военные действия после достижения перемирия.
Таким образом, позиция американской администрации подчёркивает важность не только прекращения боевых действий, но и создания устойчивого мира на Украине.