Բայդենը մտադիր է նոր լայնածավալ պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ․ #Reuters
Բայդենի վարչակազմը նախատեսում է ավելի շատ պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ, որոնք ուղղված կլինեն նավթ տեղափոխող տանկերներին, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով խնդրին ծանոթ երկու աղբյուրների։ Աղբյուրներից մեկը գործակալությանը հայտնել է, որ Միացյալ Նահանգները «պատժամիջոցների մեծ փաթեթ» կներկայացնի Ռուսաստանի դեմ։
«Պատժամիջոցները, հավանաբար, կներառեն նաև որոշ ցանցերում ներգրավված անձանց, որոնք նավթ են վաճառում սահմանաչափից բարձր գներով (մեկ բարելի դիմաց՝ 60 դոլար)»,- գործակալությանը հայտնել է մեկ այլ աղբյուր:
Ավելի վաղ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը հաստատել էր, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է շարունակել խստացնել պատժամիջոցները ռուսական նավթի արտահանման դեմ:

СМИ узнали о планах Байдена ввести больше санкций против России
Администрация Байдена планирует ввести больше санкций против России, их целью станут танкеры, перевозящие нефть, проданную по цене выше 60 долларов за баррель, сообщило агентство Рейтер со ссылкой на два источника, знакомых с темой. Один из неназванных источников подчеркнул агентству, что США введут "большой пакет санкций" против России.
Санкции, вероятно, также будут включать меры против лиц, участвующих в некоторых сетях, торгующих нефтью по ценам выше лимита (в 60 долларов за баррель - ред.)", - заявил агентству другой неназванный источник.
Ранее министр финансов США Джанет Йеллен подтвердила, что США собираются продолжить попытки ужесточить санкции против российского экспорта нефти.