Ռուսաստանն այսօրվանից կարտաքսի անօրինական ներգաղթյալներին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որով Ռուսաստանում ապօրինի միգրանտներին պահանջվում է կարգավորել իրենց կարգավիճակը կամ լքել երկիրը մինչև 2025 թվականի ապրիլի 30-ը։
Այս մասին հայտնում է Կրեմլի կայքը։
Ռուսաստանում մնալ ցանկացող անօրինական միգրանտների պահանջների թվում է կենսաչափական տվյալների ներկայացումը և բժշկական հետազոտությունը դեղերի, վարակիչ հիվանդությունների և մարդու իմունային անբավարարության վիրուսի (ՄԻԱՎ) համար:
Նրանցից պահանջվում է նաև թեստ հանձնել ռուսաց լեզվի իմացության, ռուսաց պատմության և նրա օրենքների վերաբերյալ, ինչպես նաև մարել առկա պարտքերը: Արտոնագրի, աշխատանքի թույլտվության, ժամանակավոր կացության թույլտվության կամ կացության թույլտվության չեղարկման հիմքեր չպետք է մնան:

С сегодняшнего дня Россия выдворяет нелегалов-мигрантов
Президент Владимир Путин подписал указ, по которому находящиеся в России нелегальные мигранты обязаны урегулировать свой статус или покинуть территорию страны до 30 апреля 2025 года.
Об этом сообщает сайт Кремля.
Среди требований к нелегальным мигрантам, которые хотят остаться на территории России, указывается сдача ими биометрических данных и прохождение медицинского освидетельствования на наркотики, наличие инфекционных заболеваний и вируса иммунодефицита человека (ВИЧ).
Они также обязаны сдать тест на знание русского языка, истории России и ее законов, а также погасить имеющиеся задолженности. Не должно быть оснований для аннулирования патента, разрешений на работу или временное проживание, а также вида на жительство.