Վրաստանում ցուցարարներն, ի նշան բողոքի, միասնության շղթա են կազմում
Ուղիղ մեկ ամիս անց այն բանից հետո, երբ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարեց մինչև 2028թ. եվրոինտեգրման դադարեցման մասին, երկրի բոլոր խոշոր քաղաքներում ձևավորվել է «Միասնության շղթա»։
Ամենաերկարը Թբիլիսիում է. շղթան միացնում է աջ ու ձախ գետափերը և մայրաքաղաքի յոթ կամուրջները՝ Մետեխի, Խաղաղության կամուրջ, Բարաթաշվիլի, Սաարբրյուկեն, Գալակտիոն Տաբիձե, Թամար թագուհի և Վախուշտի Բագրատիոնի։ Ավտոմոբիլային երթևեկությունը մասամբ կաթվածահար է:
Ակցիային միացել են, մասնավորապես, երկրի բոլոր հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունները, ուսանողներ, հասարակական կազմակերպություններ, գործարարներ, մշակութային ոլորտի ներկայացուցիչներ, Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, Թբիլիսի ժամանած՝ Եվրոխորհրդարանի պատգամավորները՝ Միխալ Վավրիկևիչը (Լեհաստան) և Դաինյուս Ժալիմասը (Լիտվա)։
«Միասնության շղթային» մասնակցում են նաև վրացի էմիգրանտները։ Հավաքները կազմակերպվում են Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի 40 քաղաքներում։
Բողոքի նախօրեին Միացյալ Նահանգները հայտարարել է «Վրացական երազանքի» հիմնադիր և պատվավոր նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլիի դեմ ֆինանսական պատժամիջոցներ կիրառելու որոշման մասին։ Նրան մեղադրում են «Վրաստանի ժողովրդավարական և եվրատլանտյան ապագան խաթարելու մեջ՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը հաճոյանալու համար»։
Վաղը՝ դեկտեմբերի 29-ին, իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը նախատեսում է անցկացնել նոր նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի երդմնակալության արարողությունը։ Ներկայիս նախագահը, ընդդիմությունը և երկրի որոշ միջազգային գործընկերներ չեն ճանաչում նոր խորհրդարանի և նախագահի լեգիտիմությունը։ Հանրապետական ​​կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնը հայտարարել է, որ Զուրաբիշվիլին երկրի միակ լեգիտիմ առաջնորդն է և նրան հրավիրել է Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությանը 2025 թվականի հունվարի 20-ին։

«Цепь единства» – по всей Грузии проходит масштабная акция протеста
Спустя ровно месяц после заявления грузинского премьера Ираклия Кобахидзе о приостановке евроинтеграции до 2028 года по всей стране проходит масштабная антиправительственная акция протеста.
«Цепь единства» выстроилась во всех крупных городах. Самая протяжённая – в Тбилиси: цепь соединяет правую и левую набережные и семь мостов столицы: Метехский, Мост Мира, Бараташвили, Саарбрюкенский, Галактиона Табидзе, царицы Тамар и Вахушти Багратиони. Частично парализовано автомобильное движение.
К акции присоединились, в частности, все основные оппозиционные партии страны, а также студенты, НПО, бизнесмены, представители сферы культуры, президент Грузии Саломе Зурабишвили, прибывшие в Тбилиси депутаты Европарламента Михал Ваврикевич (Польша) и Дайнюс Жалимас (Литва).
В «Цепи единства» примут участие и грузинские эмигранты. Сборы организованы в 40 городах Европы и США.
Накануне акции США объявили о решении ввести финансовые санкции против основателя и почётного председателя «Грузинской мечты» Бидзины Иванишвили. Его обвиняют «в подрыве демократического и евроатлантического будущего Грузии в угоду РФ».
Завтра, 29 декабря, правящая «Грузинская мечта» планирует провести инаугурацию Михаила Кавелашвили, утверждённого на пост Избирательной коллегией. Действующий президент, оппозиция, а также часть международных партнёров страны не признают легитимность нового парламента и президента. Конгрессмен-республиканец Джо Уилсон заявил, что единственным легитимным лидером страны является Зурабишвили, и пригласил её на инаугурацию Дональда Трампа, которая пройдёт 20 января 2025 года.