«Բաքուն և Երևանը կարող են համատեղ նախաձեռնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը». Մարիա Զախարովա
![]() Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը կորցրել է իր արդիականությունը Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են համատեղ նախաձեռնել այդ կառույցի լուծարումը, այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Զախարովան։ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը կորցրել է իր արդիականությունը,- նշել է նա,- Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործում գործող իշխանությունը ենթակա է լուծարման»: Դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ ամեն ինչ սկսվեց Արևմուտքի կողմից վերոնշյալ ձևաչափի աշխատանքի արգելափակումից։ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից, դադարեցրել են շփումը ռուսաստանցի համանախագահների հետ 2022 թվականի փետրվարին և դա արել են սեփական նախաձեռնությամբ,- հիշեցրել է Զախարովան:- Այս հաղորդակցության դադարեցումը, Հայաստանի կողմից Ղարաբաղի ճանաչումը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած Հայաստան-Ադրբեջան-Եվրոմիություն-Ֆրանսիա գագաթնաժողովից հետո, 2023 թվականի սեպտեմբերին տեղում իրավիճակի արմատական փոփոխությունները, ի վերջո, հանգեցրին ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի բաշխատանքի դադարեցմանը»: |