2025-ին Ռուսաստանի պաշտպանության համար կծախսվի երկրի բյուջեի մոտ 40%-ը
Պուտինը հաստատել է երեք տարվա բյուջեում ռեկորդային ռազմական ծախսերը՝ դա երկրի ընդհանուր ծախսերի 41 տոկոսն է։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է 2025-2027 թվականների դաշնային բյուջեի մասին օրենքը։ Նոյեմբերի 21-ին այն հաստատվել է Պետդումայի կողմից։ Բյուջեն ներառում է ռազմական կարիքների համար ռեկորդային ծախսեր։ 2025 թվականին դրանք կկազմեն 13,5 տրիլիոն ռուբլի՝ երկրի ընդհանուր ծախսերի մոտավորապես 41%-ը։ Սա ավելին է, քան առողջապահության, կրթության, սոցիալական քաղաքականության և ազգային տնտեսության խոստացված ֆինանսավորումը միասին վերցրած։
Այս ծախսերը հոգալու համար 2025 թվականից կբարձրանան եկամտահարկերը, փոքր և միջին բիզնեսի հարկերը, գազի, նավթի և ածխի արդյունահանման հարկերը, կբարձրանան նաև ալկոհոլի, ծխախոտի և քաղցր ըմպելիքների ակցիզները։ Ռուսաստանի արտահանողների և ներմուծողների ասոցիացիայի տվյալներով՝ հաջորդ տարի բոլոր ապրանքների գները կբարձրանան մոտավորապես 20%-ով, իսկ բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների գները՝ 10%-ով։
Երկրի եկամուտը, ինչպես նշված է օրենքում, 2025 թվականին պետք է կազմի 40,3 տրլն ռուբլի, իսկ ծախսերը՝ 41,47 տրլն։ Դեֆիցիտը կազմում է 1,17 տրլն ռուբլի։
Ինչպես նշում է The Bell-ը, պաշտպանության և ազգային անվտանգության համար 13,5 տրիլիոնը ռեկորդային արժեք է հետխորհրդային Ռուսաստանի ողջ պատմության մեջ։ 2024 թվականի բյուջեում ռազմական ծախսերը ներառված էին 10,4 տրլն.-ի չափով, ինչը նույնպես այն ժամանակ պատմական առավելագույնն էր, բայց հետո կառավարությունը ելավ նրանից, որ սա մեկանգամյա անոմալիա էր. նախատեսվում էր կտրուկ կրճատել. ռազմական ծախսերը 2025 թվականից՝ անմիջապես մինչև 8,5 տրլն. Սակայն դա տեղի չունեցավ։ Բյուջեի նախագիծը, սակայն, կրկին ենթադրում է, որ ռազմական ծախսերը կսկսեն նվազել երկու տարուց, բայց միայն աննշան՝ մինչև 12,8 տրիլիոն ռուբլի 2026 թվականին։
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Պետդումայում ներկայացնելով բյուջեի նախագիծը, հայտարարել է, որ պետության առաջնահերթությունը սոցիալական քաղաքականության վրա ծախսերն են լինելու։ Սակայն 2025 թվականին Առողջապահության զարգացման ծրագրին կհատկացվի ընդամենը 155 տրիլիոն ռուբլի, Կրթության զարգացման ծրագրին կհատկացվի 600,2 միլիարդ, իսկ քաղաքացիների սոցիալական աջակցության ծրագրին՝ 3,487 տրիլիոն ռուբլի։ Ամբողջ 2025-2027 թվականների ընթացքում երեխաներ ունեցող ընտանիքներին աջակցելու համար կհատկացվի 10 տրիլիոն ռուբլի։
Լրացուցիչ դրամաշնորհներ և սուբսիդիաներ կհատկացվեն «SVO»-ի մասնակիցներին (Ռուսաստանի իշխանությունները Ուկրաինայի պատերազմն անվանում են «հատուկ ռազմական գործողություն») և նրանց ընտանիքներին աջակցելու համար։ Նրանց ամենամեծ մենեջերը կլինի «Հայրենիքի պաշտպաններ» հիմնադրամը, որը ղեկավարում է Ռուսաստանի պաշտպանության փոխնախարար, Վլադիմիր Պուտինի զարմուհի Աննա Ցիվիլևան։

Кремль утвердил рекордные расходы на оборону России в 2025 году: около 40% бюджета страны.
Президент России Владимир Путин подписал закон о федеральном бюджете на 2025-2027 годы. 21 ноября его утвердила Госдума. В бюджете заложены рекордные расходы на военные нужды. В 2025 году они составят 13,5 триллионов рублей — примерно 41% всех расходов страны. Это больше, чем заложенное финансирование здравоохранения, образования, социальной политики и национальной экономики вместе взятых.
Чтобы покрыть эти расходы, с 2025 года вырастут налоги на прибыль, налоги для малого и среднего бизнеса, налоги на добычу газа, нефти и угля, также вырастут акцизы на алкоголь, сигареты и сладкие напитки. По данным Ассоциации экспортеров и импортеров России, в следующем году цены на все продукты вырастут примерно на 20%, а на услуги ЖКХ – на 10%.
Доходы страны, как указано в законе, в 2025 году должны составить 40,3 триллиона рублей, а расходы - 41,47 триллиона. Дефицит - 1,17 триллиона рублей.
Как отмечает The Bell, 13,5 триллиона на оборону и национальную безопасность - рекордное значение во всей истории постсоветской России. В бюджете на 2024 год военные расходы были заложены на сумму 10,4 триллиона, что тоже было на тот момент историческим максимумом, но тогда правительство исходило из того, что это разовая аномалия: предполагалось уже с 2025 года резко снизить военные траты - сразу до 8,5 триллиона. Однако этого не произошло. Проект бюджета, правда, снова предполагает, что военные расходы через два года начнут снижаться, но незначительно - до 12,8 триллиона рублей в 2026 году.
Премьер-министр России Михаил Мишустин, представляя проект бюджета в Госдуме, заявлял, что приоритетом государства станут расходы на социальную политику. Однако в 2025 году на программу "Развитие здравоохранения" будет выделено лишь 155 триллиона рублей, на программу "Развитие образования" - 600,2 миллиарда, на программу "Социальная поддержка граждан" - 3,487 триллиона. 10 триллионов рублей на поддержку семей с детьми будет выделено в течение всего периода 2025-2027 год.
Дополнительные гранты и субсидии будут выделены на поддержку участников "СВО" ("специальной военной операцией" российские власти называют войну в Украине) и их семей. Крупнейшим их распорядителем будет фонд "Защитники отечества", который возглавляет замминистра обороны России, двоюродная племянница Владимира Путина Анна Цивилёва.