Վրաստանի Պետական ​​անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է իշխանազավթման փորձի մասին
Վրաստանի Պետական ​​անվտանգության ծառայությունը (ԱԱՊԾ) հայտարարել է երկրում իշխանությունը բռնի զավթելու փորձի մասին։
Վարչությունը նման եզրակացության է եկել, քանի որ «երկրում վերջին օրերի իրադարձությունները» համընկնում են «նախկինում ձեռք բերված փաստական ​​հանգամանքների հետ»։
Պետական ​​անվտանգության ծառայությունը չի նշում, թե կոնկրետ երբ է հարուցվել գործը, որի շրջանակներում կատարվել են քննչական միջոցառումներ: Գերատեսչությունից նշել են, որ իրենք գործին կից ապացույցների մասով բազմիցս կիսվել են հանրության հետ։
Գերատեսչության հայտարարության համաձայն՝ իշխանությունը զավթելու ցանկություն ունեն կոնկրետ քաղաքական կուսակցություններ և հասարակական կազմակերպություններ։ Դրան հասնելու համար, ըստ հայտարարության, մի խումբ մարդիկ Վրաստանի խորհրդարանի մոտ ակցիաների ժամանակ փորձում են սադրանքներ կազմակերպել, որոնց նպատակը ապակառուցողական և բռնի սցենարներ մշակելն է։

Служба госбезопасности Грузии предостерегла демонстрантов от провокаций
Служба государственной безопасности (СГБ) Грузии обратилась с призывом к гражданам, участвующим в акциях протеста, воздержаться от провокационных действий.
"Мы призываем людей, участвующих в протестах, быть осторожными и не становиться вольно или невольно участниками запланированной провокации", - говорится в распространенном в субботу заявлении СГБ.
По данным спецслужбы, некоторые группы пытаются устроить провокации на акциях перед зданием парламента Грузии с целью реализации "деструктивных и насильственных сценариев".
Спецслужба напомнила, что проводит расследование по факту насильственного свержения государственной власти - преступления, предусмотренного частью 1 статьи 315 уголовного кодекса Грузии, что подразумевает лишение свободы на срок от пяти до восьми лет. "В рамках текущего расследования мы внимательно следим за развитием событий и заявляем, что осуществление деструктивных действий будет рассматриваться следствием в рамках текущего дела", - сказано в заявлении.