Իսրայելը դիմել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահներին
Իսրայելը կենտրոնացած է «Հեզբոլլահ»-ի դեմ պայքարի վրա և խորհուրդ է տալիս, որ հարավային Լիբանանում գտնվող ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերը (UNIFIL) նահանջեն 5 կմ հյուսիս, ասել է ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ​​ներկայացուցիչ Դենի Դանոնը։
«Մենք խորհուրդ ենք տալիս ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ին շարժվել 5 կմ դեպի հյուսիս՝ վտանգից խուսափելու համար, քանի որ մարտերը սաստկանում են, իսկ Կապույտ գծի երկայնքով իրավիճակը մնում է անկայուն «Հեզբոլլահ»-ի ագրեսիայի հետևանքով»,- ասել է Դանոնը:
Դանոնն ընդգծել է, որ Իսրայելը չի ​​ձգտում մնալ Լիբանանում, սակայն «պատրաստ է ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ «Հեզբոլլահ»-ի ահաբեկիչներին հյուսիսային սահմանից հեռացնելու և իրենց երկրում փախստական ​​դարձած 70 հազար իսրայելցիների անվտանգությունն ապահովելու համար»:
UNIFIL-ը հայտնել է, որ Իսրայելի պաշտպանության ուժերը միտումնավոր գնդակոծել են Ռաս ալ-Նակուրա հրվանդանում խաղաղապահների շտաբի տարածքում գտնվող թիրախը, հարձակումն իրականացվել է Մերկավա տանկի միջոցով։

Израиль обратился к миротворцам ООН
Израиль сосредоточен на борьбе с организацией «Хезболла» и рекомендует миротворческим силам ООН (UNIFIL) на юге Ливана отступить на север на 5 км, заявил постоянный представитель Израиля при ООН Данни Данон.
«Мы рекомендуем UNIFIL переместиться на 5 км к северу, чтобы избежать опасности, так как боевые действия усиливаются, а ситуация вдоль Голубой линии остается нестабильной в результате агрессии «Хезболлы», - сказал Данон.
Данон подчеркнул, что Израиль не стремится оставаться в Ливане, но «готов предпринять необходимые шаги, чтобы оттеснить террористов «Хезболлы» от северной границы и обеспечить безопасность 70 тыс. жителей Израиля, которые стали беженцами в своей стране».
В UNIFIL сообщили, что Армия обороны Израиля преднамеренно обстреляла объект на территории штаб-квартиры миротворцев на мысе Рас-эн-Накура, удар нанес танк Merkava.