Յոավ Գալանտը չի բացառել Իրանի միջուկային օբյեկտներին հարվածելու հնարավորությունը
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը չի բացառել Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքին հարվածելու հնարավորությունը։
«Բոլոր տարբերակները քննարկվում են»,- CNN-ին ասել է Գալանտը: «Մենք ապացուցել ենք, որ Իսրայելը կարող է թիրախներ խոցել մոտ և մեծ հեռավորությունից»: Մենք համապատասխան կերպով կպատասխանենք Իրանի հարձակմանը»։
Ինչպես նշում է CNN-ը, ԱՄՆ-ն հստակ հասկացրել է, որ դեմ է Իրանի միջուկային ենթակառուցվածքի վրա հարձակումներին։ Գալանտը նշել է, որ Իսրայելը համակարգում է իր գործողությունները Վաշինգթոնի հետ, սակայն որոշումներ կկայացնի, թե ինչպես ինքնուրույն արձագանքել Իրանի հարձակմանը։ Պաշտպանության նախարարը նաև ասել է, որ Իսրայելի ցամաքային գործողությունը «Հեզբոլլահ»-ի դեմ նախկինի նման սահմանափակ բնույթ է կրում:

Министр обороны Израиля не исключил удары по ядерным объектам Ирана
Министр обороны Израиля Йоав Галант не исключил возможности нанесения ударов по объектам ядерной инфраструктуры Ирана.
«Все варианты обсуждаются, - сказал Галант в беседе с телекомпанией CNN. - Мы доказали, что у Израиля есть возможности поражать цели вблизи и на дальнем расстоянии. Мы соответствующим образом ответим на атаку Ирана».
Как отмечает CNN, США четко дали понять, что выступают против ударов по иранской ядерной инфраструктуре. Галант отметил, что Израиль координируется с Вашингтоном, однако решения о способе ответа на атаку Ирана будет принимать самостоятельно. Министр обороны также заявил, что наземная операция Израиля против «Хезболлы» по-прежнему носит ограниченный характер.