Եվրոպական դատարանն Apple-ին պարտավորեցրել է 13 մլրդ եվրո վճարել
Եվրոպական դատարանն այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին որոշում է կայացրել, որ ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկան՝ Apple-ը, պետք է վճարի 13 միլիարդ եվրոյի հարկեր, որոնք չի վճարել Իռլանդիայի իշխանությունների հետ անօրինական համաձայնագրի արդյունքում: Այսպիսով, ԵՄ բարձրագույն դատարանը բեկանել է ստորին ատյանի դատարանի որոշումը, գրում է «Կոմերսանտ»-ը:
Դեռ 2016-ին Եվրոհանձնաժողովն անօրինական էր ճանաչել Իռլանդիայի իշխանությունների կողմից Apple-ին հարկային արտոնություններ տրամադրելու որոշումը: Ամերիկյանն ընկերությունը վիճարկել էր այն ու 2020-ին դատարանն անցել էր Аpple-ի կողմը: Հենց այս որոշումն էլ այժմ բեկանվել է:

Европейский суд обязал Apple выплатить €13 млрд
Европейский суд, высшая судебная инстанция ЕС, вынес сегодня, 10 сентября, решение о том, что американский технологический гигант Apple должен выплатить €13 млрд налогов, которые он не доплатил в результате незаконного соглашения с властями Ирландии. Тем самым высший суд ЕС отменил решение суда низшей инстанции, который ранее выступил на стороне американской компании.
Решение Европейского суда относится к делу, начавшемуся еще в 2016 году. Тогда Европейская комиссия признала незаконным решение Ирландии предоставить налоговые льготы американской компании и постановила, что Apple должна вернуть всю сумму недоплаченных налогов, а именно €13 млрд.
Американская компания оспорила это решение, и в 2020 году суд встал на ее сторону. Именно это решение теперь и отменено.