Մոդին համաձայնել է Պուտինի և Զելենսկու հաղորդագրությունները փոխանցել. Bloomberg
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, ով ծրագրում է մոտ ապագայում այցելել Կիև, ռուս-ուկրաինական հակամարտությունում միջնորդական առաքելություն չի ստանձնի, գրում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Այնուամենայնիվ, նա համաձայնել է ,անհրաժեշտության դեպքում, հաղորդագրություններ փոխանցել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Վլադիմիր Զելենսկու միջև։
Ըստ Bloomberg-ի՝ Նարենդրա Մոդիի՝ որպես միջնորդ հանդես գալու դժկամությունը բացատրվում է Հնդկաստանի կախվածությամբ ռուսական էներգառեսուրսների և զենքի էժան մատակարարումներից: Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ պարոն Մոդիի հետ հանդիպումը պարոն Զելենսկու համար կարևոր է Հնդկաստանի դերը հակամարտության կարգավորման հարցում քննարկելու համար։ Հնդկաստանի վարչապետն անվտանգության նկատառումներից ելնելով նախատեսում է Կիևում անցկացնել ընդամենը մի քանի ժամ, նշում է գործակալությունը։
Հուլիսի 8-ին Նարենդրա Մոդին երկօրյա այցով ժամանել էր Մոսկվա՝ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների համար և հայտարարել Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու՝ իր պատրաստակամության մասին։ Կրեմլն այցից հետո հայտարարել է, որ Հնդկաստանի վարչապետը «չի հավակնում միջնորդի ջանքեր գործադրել»։ Հնդկական Wion հեռուստաալիքը պարոն Մոդիի այցն Ուկրաինա անվանել է «դիվանագիտական ​​առաքելության շարունակություն»։

Bloomberg: Моди согласился передавать послания между Путиным и Зеленским
Премьер-министр Индии Нарендра Моди, который планирует посетить Киев в ближайшее время, не станет выступать с посреднической миссией в российско-украинском конфликте, пишет Bloomberg со ссылкой на источники. Однако он согласился передавать послания между президентами России и Украины Владимиром Путиным и Владимиром Зеленским в случае необходимости.
Как пишет Bloomberg, нежелание Нарендры Моди выступать посредником объясняется зависимостью Индии от дешевых поставок российских энергоресурсов и оружия. По словам собеседника агентства, встреча с господином Моди важна для господина Зеленского, чтобы обсудить роль в Индии в урегулировании конфликта. Индийский премьер планирует провести в Киеве всего несколько часов по соображениям безопасности, отмечает агентство.
8 июля Нарендра Моди прибыл в Москву с двухдневным визитом для переговоров с Владимиром Путиным и заявил о готовности содействовать в достижении мира на Украине. В Кремле после визита говорили, что индийский премьер «не претендует на посреднические усилия». Индийский телеканал Wion называл визит господина Моди на Украину продолжением «дипломатической миссии».