ՌԴ-ի Կուրսկի մարզում արտակարգ դրություն է մտցվել ուկրաինական բանակի ներխուժումից հետո
Կուրսկի մարզում արտակարգ դրություն է մտցվել, հայտնել է շրջանի ղեկավարի պաշտոնակատար Ալեքսեյ Սմիրնովը։ Այս որոշման պատճառների թվում նա նշել է «բարդ օպերատիվ իրավիճակը սահմանամերձ շրջաններում» և Ուկրաինայի զինված ուժերի՝ տարածաշրջան մուտք գործելու հետևանքների վերացման անհրաժեշտությունը։
«Քանի դեռ օպերատիվ իրավիճակը չի բարելավվել, ես անձամբ կհամակարգեմ արտակարգ իրավիճակների կանխման և վերացման միասնական պետական ​​համակարգի ուժերի աշխատանքը»,- գրել է նա Telegram-ի իր ալիքում։
Առողջապահության նախարարությունն իր հերթին հայտնում է, որ Ուկրաինայից Կուրսկի շրջանի գնդակոծության հետևանքով զոհվել և վիրավորվել է տեղի 31 բնակիչ, այդ թվում՝ 6 երեխա։
Արտակարգ դրությունը Կուրսկի շրջանում մտցվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի հարձակման մեկնարկից 36 ժամ անց. ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ ուկրաինական բանակը տարածաշրջան է մտել օգոստոսի 6-ի առավոտյան ժամը մոտավորապես 8-ին։ Օգոստոսի 7-ի երեկոյան Ուկրաինայի զինված ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել Կուրսկի մերձակայքում գտնվող առնվազն 11 բնակավայր, ինչպես նաև «Սուջա» գազի չափիչ կայանը, որն ապահովում է «Գազպրոմի»՝ Եվրոպա մատակարարվող մատակարարումների մոտավորապես կեսը։ Համանուն Կուրսկ քաղաքը հայտնվել է օպերատիվ շրջափակման մեջ, և տասնյակ ռուս զինծառայողներ կարող էին գերեվարվել։ Գործակալության հաշվարկներով՝ Ուկրաինայի զինված ուժերը գրավել են մինչև 350 քառակուսի կիլոմետր ռուսական տարածք։

В Курской области ввели режим ЧС после вторжения украинской армии
В Курской области ввели режим чрезвычайной ситуации, заявил временно исполняющий обязанности главы региона Алексей Смирнов. В числе причин такого решения он назвал «сложную оперативную обстановку в приграничных районах» и необходимость ликвидировать последствия захода ВСУ в область.
«До улучшения оперативной обстановки координировать работу сил единой государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций буду лично», — написал он в своем телеграм-канале.
Минздрав, в свою очередь, сообщает, что в результате обстрелов Курской области со стороны Украины ранения и травмы получил 31 местный житель, в том числе шестеро детей.
Режим ЧС в Курской области был введен спустя 36 часов после начала наступления ВСУ на регион: по данным Минобороны РФ, украинская армия зашла на территорию области примерно в 8 утра 6 августа. К вечеру 7 августа Вооруженные силы Украины взяли под свой контроль как минимум 11 населенных пунктов под Курском, а также газоизмерительную станцию «Суджа», которая обеспечивает примерно половину поставок «Газпрома» в Европу. Одноименный город оказался в оперативном окружении, а в плен могли попасть десятки российских военнослужащих. По подсчетам «Агентства», ВСУ заняли до 350 квадратных километров российской территории.