Կիրակի օրը գրանցվել է մարդկության պատմության ամենաշոգ օրը
Կիրակի օրը, ըստ Copernicus-ի նախնական տվյալների, գլոբալ միջին ջերմաստիճանը կազմել է 17,09°C՝ գերազանցելով անցյալ տարվա հուլիսի 6-ին գրանցված ռեկորդը 0,01°C-ով։
«Դա, անշուշտ, անհանգստացնող նշան է 13 անընդմեջ ռեկորդային ամիսներից հետո»,- ասել է Բերկլիի Երկրի կլիմայի գիտնական Զեք Հաուսֆադերն, ում գնահատականներով՝ կա 92% հավանականություն, որ 2024 թվականը կլինի ռեկորդային ամենատաք տարին՝ գերազանցելով 2023-ի ռեկորդը:
Copernicus-ի գրառումներն սկսվում են 1940 թվականից, սակայն ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունների կողմից իրականացված այլ գլոբալ չափումներ ավելի հեռուն են գնում՝ մինչև 1880 թվականը: Շատ գիտնականներ, հաշվի առնելով այս տվյալները, ինչպես նաև ծառերի օղակների և սառցե միջուկների տվյալները, պնդում են, որ անցյալ տարվա ռեկորդը մոլորակի վրա ամենաթեժն էր վերջին 120 հազար տարվա ընթացքում: Այժմ 2024 թվականի առաջին վեց ամիսները գերազանցել են նույնիսկ այս թվերը։

Самый жаркий день на Земле
По предварительным данным Copernicus, средняя глобальная температура в воскресенье составила 17,09 °C, побив на 0,01°C рекорд, установленный в прошлом году 6 июля.
И воскресный, и прошлогодний рекорды побили предыдущий рекорд в 16,8°C, установленный в 2016 году.
«Это, безусловно, тревожный знак после 13 рекордных месяцев подряд», — сказал климатолог из Беркли-Земля Зик Хаусфатер, который теперь оценивает 92%-ю вероятность того, что 2024 год станет самым тёплым годом в истории, побив рекорд 2023-го.
Записи Copernicus относятся к 1940 году, но другие глобальные измерения, проведенные правительствами США и Великобритании, относятся к еще более раннему периоду — 1880 году. Многие ученые, принимая во внимание эти данные, а также данные древесных колец и ледяных кернов, утверждают, что прошлогодние рекордные показатели стали самыми жаркими на планете за последние 120 000 лет. Теперь первые шесть месяцев 2024 года побили даже эти показатели.