ԵՄ-ն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթը
Եվրոմիությունն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթը՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների պատճառով, հայտնում է ԵՄ խորհուրդը:
Միջոցառումները ներառում են՝
• սահմանափակումներ 116 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց նկատմամբ;
• եվրոպական նավահանգիստներով ռուսական հեղուկ բնական գազի տարանցման սահմանափակումներ;
• պատժամիջոցներ «ստվերային նավատորմի» 27 նավերի դեմ, որոնք օգտագործվում են նավթի և նավթամթերքների գների շեմը շրջանցելու համար;
• Ռուսաստան մանգանի հանքաքարի և հազվագյուտ հողային տարրերի միացությունների, պլաստիկի մի շարք տեսակների, էլեկտրասարքավորումների և էքսկավատորների մատակարարման արգելք;
• Ռուսաստանից հելիումի ներմուծման սահմանափակումներ;
• միջոցներ Ռուսաստանի Բանկի ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանցման համակարգի դեմ (СПФС՝ SWIFT-ի ռուսական անալոգը)
• ՌԴ-ից ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պատվերով մասնավոր թռիչքներ իրականացնող օդանավերի՝ ԵՄ տարածքում վայրէջքի կամ թռիչքի արգելք;
• քաղաքական կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների, վերլուծական կենտրոնների և ԶԼՄ-ների համար Ռուսաստանի աղբյուրներից ֆինանսավորում ստանալու արգելք;
• արտահանման սահմանափակումներ 61 ընկերությունների նկատմամբ (դրանց մի մասը Չինաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Թուրքիայից և ԱՄԷ-ից), որոնք, Բրյուսելի վարկածով, օգնում են Ռուսաստանին երկակի նշանակության ապրանքների և տեխնոլոգիաների մատակարարման հարցում։

ЕС принял 14-й пакет санкций против России
Евросоюз принял 14-й пакет санкций против России из-за военных действий на Украине, сообщает Совет ЕС.
Меры включают:
ограничения против 116 физических и юридических лиц;
ограничения на транзит российского сжиженного природного газа через европейские порты;
санкции против 27 судов из «теневого флота», используемого для обхода потолка цен на нефть и нефтепродукты;
запрет на поставки в Россию марганцевой руды и соединений редкоземельных элементов, ряда видов пластика, электрооборудования и экскаваторов;
ограничения на импорт гелия из России;
меры против Системы передачи финансовых сообщений Банка России (СПФС) — российского аналога SWIFT;
запрет на посадку или полет над территорией ЕС самолетов, которые выполняют частные перелеты по заказу физических и юридических лиц из России;
запрет для политических партий, неправительственных организаций, аналитических центров и СМИ получать финансирование от источников в России;
экспортные ограничения в отношении 61 компании (часть из них из Китая, Казахстана, Кыргызстана, Турции и ОАЭ), которые, по версии Брюсселя, помогают России с поставками товаров и технологий двойного назначения.