Ճապոնիայի բնակչությունը ռեկորդային տեմպերով նվազում է
Ճապոնիայի բնակչությունը, առանց օտարերկրացիների, մեկ տարում կրճատվել է ռեկորդային 837 հազար մարդով կամ տարեկան կտրվածքով 0,69 տոկոսով՝ հասնելով 121,193 միլիոնի, հաղորդում է երկրի ներքին գործերի և կապի նախարարությունը։ Հաշվի առնելով օտարերկրացիներին՝ բնակչության թիվը նվազել է 595 հազար մարդով (0,48%)՝ հասնելով 124,352 միլիոնի, ցուցանիշը նվազել է արդեն 13-րդ տարին անընդմեջ։
Երկրի 75 տարեկան և ավելի բարձր տարիքի բնակիչների թիվն աճել է 713 հազարով՝ հասնելով 20,08 միլիոնի՝ առաջին անգամ գերազանցելով 20 միլիոնը, իսկ 0-14 տարեկան բնակիչների թիվը նվազել է 329 հազարով՝ հասնելով մոտավորապես 14,17 միլիոնի։
Ռեկորդային է դարձել նաև տարեցների տեսակարար կշիռը, որը կազմել է 16,1%, իսկ մինչև 15 տարեկան երեխաների տեսակարար կշիռը հասել է 11,4%-ի և հասել պատմական նոր նվազագույնի։
Ճապոնիայի 47 պրեֆեկտուրաներից միայն մեկում է գրանցվել բնակչության աճ՝ Տոկիոյում, որտեղ բնակիչների թիվն ավելացել է երկրորդ տարին անընդմեջ։

Население Японии сокращается рекордными темпами
Население Японии без учета иностранцев за год до октября 2023 года сократилось на рекордные 837 тыс. человек, или на 0,69% в годовом выражении, до 121,193 млн, сообщило Министерство внутренних дел и коммуникаций страны. С учетом иностранцев население уменьшилось на 595 тысяч человек (0,48%), до 124,352 млн. Показатель снижается 13-й год подряд.
Число жителей страны в возрасте от 75 лет выросло на 713 тысяч, до 20,08 млн, впервые превысив 20 млн. Количество жителей в возрасте от 0 до 14 лет сократилось на 329 тысяч, примерно до 14,17 млн.
Доля пожилых также оказалась рекордной, составив 16,1%, а доля детей до 15 лет достигла 11,4% и обновила исторический минимум.
Из 47 префектур Японии прирост населения показала лишь одна - Токио, где число проживающих увеличивается второй год подряд.