ԱՄՆ-ը համաձայնեցրել է կառավարության 2024թ. բյուջեն
ԱՄՆ Կոնգրեսի Հանրապետական և Դեմոկրատական կուսակցությունների ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են կառավարության 2024թ. բյուջեն՝ 1,6 տրլն դոլարի չափով: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի գրավոր հայտարարության մեջ, որը տարածել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Երկկուսակցական ֆինանսավորման նախագիծը, որը համաձայնեցրել են Կոնգրեսի առաջնորդները, մեզ մոտեցնում է նրան, որպեսզի կանխենք կառավարության աշխատանքի անհարկի կասեցումը և պաշտպանենք առաջնահերթությունները»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ինչպես նշում է Reuters գործակալությունը՝ հղում կատարելով Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնին (հանրապետական, Լուիզիանա նահանգից), ԱՄՆ կառավարության ընդհանուր բյուջեն 2024 թվականի համար կկազմի 1,6 տրլն դոլար, որից 886 մլրդ դոլարը կօգտագործվի պաշտպանական ոլորտի ծախսերի, 704 մլրդ դոլարը՝ այլ ծախսերի համար:

В США согласовали бюджет правительства на 2024 год в размере $1,6 трлн
Представители Республиканской и Демократической партий в Конгрессе достигли соглашения по вопросу финансирования работы федерального правительства в 2024 году. Об этом говорится в письменном заявлении президента США Джо Байдена, распространенном пресс-службой Белого дома.
"Двухпартийный проект финансирования, который согласовали лидеры в Конгрессе, приближает нас к тому, чтобы предотвратить ненужную приостановку работы правительства и защитить важные национальные приоритеты", - отметил Байден. По его словам, предусмотренный проектом финансирования бюджет отвечает требованиям Белого дома.
Как отмечает агентство Reuters со ссылкой на спикера Палаты представителей Конгресса Майка Джонсона (республиканец, от штата Луизиана), общий бюджет правительства США на 2024 год составит $1,6 трлн. Из них $886 млрд будут направлены на расходы в оборонной сфере, $704 млрд - на прочие расходы.