Ռումինիան և Բուլղարիան կմիանան շենգենյան գոտուն 2024թ-ին
Եվրոմիության խորհուրդը միաձայն որոշում է ընդունել Ռումինիային և Բուլղարիային շենգենյան գոտի ընդունելու մասին։ Սահմանային վերահսկողության վերացումն օդային և ծովային սահմաններում կսկսվի 2024 թվականի մարտից, ասվում է Եվրոհանձնաժողովի՝ (ԵՀ) շաբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 30-ին հրապարակված հայտարարության մեջ։
Ինչպես նշում է Բրյուսելը, ցամաքային սահմաններում հսկողության վերացման ժամկետների վերաբերյալ քննարկումները կշարունակվեն 2024 թվականին։ Ռումինիայի և Բուլղարիայի միացումը շենգենյան գոտուն «կաջակցի տեղաշարժի, առևտրի և զբոսաշրջության զարգացմանը, ինչպես նաև ներքին շուկայի հետագա ամրապնդմանը», ասվում է ուղերձում։
Բրյուսելը տեսնում է պահանջվող պայմանների կատարումը
2022 թվականի նոյեմբերին ԵՀ-ն ԵՄ խորհրդին կոչ արեց շենգենյան համաձայնագրում ներառել Բուլղարիային, Ռումինիային և Խորվաթիային, քանի որ այդ երկրները հաջողությամբ կատարել են առանց վիզայի գոտուն միանալու բոլոր պայմանները։ Խորվաթիան միացել է շենգենյան գոտուն և եվրոգոտուն 2023 թվականի հունվարի 1-ին։
Ապրիլին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հանդես եկավ ի պաշտպանություն Ռումինիայի և Բուլղարիայի՝ ԵՄ շենգենյան գոտուն միանալուն: Ռումինիան և Բուլղարիան Եվրոմիության անդամ են դարձել 2007 թվականի հունվարի 1-ին։

Румыния и Болгария войдут в Шенгенскую зону в 2024 году
Совет Европейского Союза единогласно принял решение о принятии Румынии и Болгарии в Шенгенскую зону. Отмена пограничного контроля начнется на воздушных и морских границах с марта 2024 года, говорится в сообщении Европейской комиссии (ЕК), опубликованном в субботу, 30 декабря.
Как отмечает Брюссель, обсуждение сроков отмены контроля на сухопутных границах продолжится в 2024 году. Присоединение Румынии и Болгарии к Шенгенской зоне "поддержит развитие мобильности, торговли и туризма, а также дальнейшее укрепление внутреннего рынка", указывается в сообщении.
Брюссель видит выполнение требуемых условий
В ноябре 2022 года ЕК призвала Совет ЕС включить в Шенгенское соглашение Болгарию, Румынию и Хорватию, поскольку эти страны успешно выполнили все условия для присоединения к безвизовому пространству. Хорватия присоединилась к Шенгенской зоне и еврозоне 1 января 2023 года.
В апреле в поддержку присоединения Румынии и Болгарии к Шенгенской зоне ЕС выступил канцлер ФРГ Олаф Шольц (Olaf Scholz). Румыния и Болгария стали членами Евросоюза с 1 января 2007 года.