Նիդերլանդների գլխավոր հրամանատարը կոչ է անում նախապատրաստվել Ռուսաստանի դեմ պատերազմի
Նիդերլանդների բանակի գլխավոր հրամանատար Մարտին Վեյնենը, ով նոր տարուց թոշակի է անցնում, ասել է, որ երկիրն ու հասարակությունը պետք է պատրաստվեն Ռուսաստանի Դաշնության հետ պատերազմին, հայտնում է NL Times-ը։ Գեներալի խոսքով, Հաագան պետք է օրինակ վերցնի Շվեդիայից, Ֆինլանդիայից և Բալթյան երկրներից, քանի որ նրանք սահմանակից են Ռուսաստանի Դաշնությանը կամ մոտ են դրան, հետևաբար ավելի լավ են պատրաստ պատերազմի բռնկմանը։
«Նիդերլանդները պետք է լրջորեն վախենա պատերազմից, և մեր հասարակությունը պետք է պատրաստվի դրան: Նիդերլանդները պետք է հասկանա, որ ամբողջ հասարակությունը պետք է պատրաստ լինի, որ ինչ-որ բան սխալ լինի: Մենք չպետք է մտածենք, որ մեր անվտանգությունը երաշխավորված է միայն այն պատճառով, որ մենք 1500 կիլոմետր ենք հեռու»,- ասել է Վայնենը՝ հավելելով, որ արտակարգ իրավիճակների դեպքում քաղաքացիական բնակչությունը պետք է ունենա սննդի և խմելու ջրի պաշար։
Զինվորականը զգուշացրել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը շարունակում է հզորանալ, ուստի անհրաժեշտ է ուժեղ բանակ՝ որպես զսպող գործոն։

Главком Нидерландов призывает готовиться к войне с Россией
Главнокомандующий армии Нидерландов Мартин Вайнен, который с нового года уходит в отставку, заявил, что страна и общество должны готовиться к войне с Российской Федерацией, сообщает NL Times. По словам генерала, Гаага должна последовать примеру Швеции, Финляндии и стран Балтии, ведь они граничат с РФ или находятся близко к ней, поэтому лучше подготовлены к началу войны.
"Нидерланды должны серьезно бояться войны, и наше общество должно готовиться к ней. Нидерланды должны понять, что все общество должно быть готовым к тому, что что-то пойдет не так. Мы не должны думать, что наша безопасность гарантирована только потому, что находимся в 1500 километрах от них", – отметил Вайнен, добавив, что у гражданского населения должны быть запасы пищи и питьевой воды на случай чрезвычайных ситуаций.
Военный предупредил, что РФ продолжает становиться сильнее, поэтому сильная армия необходима как сдерживающий фактор.