Հնդկաստանում բացվել է ադամանդի` աշխարհի ամենամեծ բորսան
Աշխարհի ամենամեծ Surat Diamond Exchange-ը պաշտոնապես բացեց իր դռները, բացման արարողությանը ներկա էր Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վարչապետի աշխատակազմին հղումով։
Գուջարաթ նահանգի արևմտյան Սուրատ քաղաքը համարվում է Հնդկաստանի ադամանդի մշակման կենտրոնը։ 2022 թվականին ավարտվեց Surat Diamond Exchange-ի նոր գրասենյակային համալիրի շինարարությունը։ Այս շենքը օգոստոսին ընդգրկվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ որպես աշխարհի ամենամեծ գրասենյակային շենք՝ առաջ անցնելով ամերիկյան Փենթագոնից։ Աշխարհի խոշորագույն ադամանդի բորսայի կարգավիճակը նախկինում ուներ Մումբայում գտնվող Bharat Diamond Exchange-ը:
Գրեթե 400 միլիոն դոլար արժողությամբ Surat Diamond Exchange համալիրի շինարարությունն սկսվել է 2015 թվականին: Այն բաղկացած է 9 հատ 15-հարկանի շենքերից, որոնք միացված են կենտրոնական շինությամբ։ Ընդհանուր մակերեսը գրեթե 660 հազար քմ է: Համալիրը պատկանում է Գուջարաթի կառավարությանը, շինարարությունն իրականացրել է հնդկական Morphogenesis ճարտարապետական ​​բյուրոն։
Surat Diamond Exchange-ը մասնագիտացած է լինելու ներմուծման-արտահանման գործողությունների, մաքսազերծման, ադամանդի կտրման ոլորտում: Բացի այդ, այնտեղ կտեղակայվեն մանրածախ առևտրի սրահներ ոսկերչական իրերի վաճառքի շուկա, կոնֆերանսների սենյակներ և թանկարժեք ապրանքներ պահելու պահեստարաններ:

Крупнейшая в мире алмазная биржа открылась в Индии
Крупнейшая в мире Суратская алмазная биржа официально начала работу, церемонию открытия посетил премьер-министр Индии Нарендра Моди. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на офис премьер-министра.
Город Сурат в западном штате Гуджарат считается центром алмазной обработки в Индии. В 2022 году закончили строительство нового офисного комплекса для Суратской алмазной биржи. Это здание в августе попало в Книгу рекордов Гиннесса как крупнейшее офисное здание в мире, обойдя американский Пентагон. Статус крупнейшей в мире алмазной биржи ранее принадлежал Бхаратской алмазной бирже в Мумбаи.
Строительство комплекса Суратской алмазной биржи началось в 2015 году, стоимость проекта составила почти 400 миллионов долларов. Он представляет собой девять пятнадцатиэтажных зданий, связанных между собой центральным холлом. Общая площадь - почти 660 тыс. кв. м. Комплекс принадлежит правительству штата Гуджарат, строительством занималось индийское архитектурное бюро Morphogenesis.
Суратская алмазная биржа будет специализироваться на импортно-экспортных операциях, таможенной отчистке, огранке алмазов. Помимо этого, в нем разместится рынок для продажи драгоценностей розничным сетям, конференц-залы, а также хранилища для депонирования предметов роскоши.