Տարեսկզբից ամենահարուստ ռուսաստանցի գործարարների կարողությունն ավելացել է 38,575 մլրդ դոլարով. #Bloomberg
2994
Ուրբաթ, 01 դեկտեմբերի, 2023 թ., 17:25
Տարեսկզբից ամենահարուստ ռուսաստանցի գործարարների կարողությունն ավելացել է 38,575 մլրդ դոլարով: Այս մասին վկայում են Bloomberg գործակալության «Միլիարդատերերի ինդեքսի» (Bloomberg Billionaires Index) տվյալները:
Ըստ այդմ, տարեսկզբից «Լուկօյլ»-ի հիմնադիր Վագիթ Ալեքփերովը վաստակել է 9,14 մլրդ դոլար, նրա կարողությունն ավելացել է մինչև 24,5 մլրդ դոլար: «Եվրոքիմ»-ի և ՍՈՒԵԿ-ի համահիմնադիր Անդրեյ Մելնիչենկոյի կարողությունն ավելացել է 4,03 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 17,2 մլրդ դոլարի: «Լուկօյլ»-ի նախկին փոխնախագահ Լեոնիդ Ֆեդունը վաստակել է 3,89 մլրդ դոլար, նրա կարողությունը կազմում է 9,76 մլրդ դոլար:
Գործակալությունը 2012 թվականի մարտից հրապարակում է Bloomberg Billionaires Index-ը, որում ներկայացվում են տվյալներ մոլորակի 500 ամենահարուստ մարդկանց կարողության մասին:

#Bloomberg: состояние богатейших россиян с начала года выросло на $38,6 млрд
Состояние богатейших бизнесменов России увеличилось на $38,575 млрд с начала этого года, следует из опубликованного агентством Bloomberg "Индекса миллиардеров" (Bloomberg Billionaires Index), который, в частности, рассчитывается на основе стоимости акций компаний.
По данным Bloomberg Billionaires Index, с начала года основатель "Лукойла" Вагит Алекперов заработал $9,14 млрд, его состояние увеличилось до $24,5 млрд. Состояние сооснователя компаний "Еврохим" и СУЭК Андрея Мельниченко увеличилось на $4,03 млрд, до $17,2 млрд. В то же время бывший вице-президент "Лукойла" Леонид Федун заработал $3,89 млрд, его состояние составляет $9,76 млрд.
Агентство с марта 2012 года публикует Bloomberg Billionaires Index, куда включены сведения о состоянии 500 богатейших людей планеты.