Սպիտակ տունը չի կարողացել համոզել հանրապետականներին, որ Ուկրաինային անհրաժեշտ է օգնել. #Politico
Սպիտակ տունը պատասխան է ուղարկել հանրապետական քոնգրեսականի հարցմանը, որում փորձել է հիմնավորել Ուկրաինային օգնելու անհրաժեշտությունը, սակայն հանրապետականների շրջանում «թերահավատները», կարծես թե, համոզիչ չեն համարել պատասխանը, գրում է Politico-ն:
Թերթի տվյալներով՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը ծավալուն պատասխան է պատրաստել քոնգրեսական Մայք Գարսիայի հարցմանը:
Քոնգրեսականի խոսքով՝ Սպիտակ տունը փաստացի հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է պահպանել նախկինում որդեգրած կուրսը:
«Տեղի ունեցածը ցույց է տալիս, որ հանրապետականները, որոնք չեն աջակցում Ուկրաինայի համար միջոցների հետագա հատկացմանը, դժվար թե փոխեն դիրքորոշումը Սպիտակ տան նման փաստարկների ազդեցության տակ»,-նշում է թերթը:

#Politico: Белый дом не убедил республиканцев, не желающих помогать Украине
Белый дом направил ответ на запрос республиканского конгрессмена, в котором попытался аргументировать необходимость помогать Украине, однако "скептики" среди республиканцев, похоже, не нашли его убедительным, сообщает газета Politico.
По информации издания, администрация президента США Джо Байдена подготовила объемный ответ на записку конгрессмена Майка Гарсии, в которой тот изложил опасения членов палаты представителей конгресса из числа республиканцев.
По словам конгрессмена, Белый дом фактически заявил, что необходимо придерживаться взятого ранее курса. "Это было подтверждением того, что они (члены администрации) намеренно неясно выражают свои цели. И это явно не... заставит людей захотеть оказывать поддержку", - приводит издание слова Гарсии.
Произошедшее указывает на то, что республиканцы, которые не поддерживают дальнейшее выделение средств для Украины, вряд ли поменяют позицию под влиянием этих доводов Белого дома, пишет газета.