«Չինաստանին կոչ ենք անում բացահայտել երեխաների մոտ թոքաբորբի բռնկման մասին տեղեկությունը». ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը դիմել է Չինաստանին՝ կոչ անելով բացահայտել երեխաների մոտ թոքաբորբի բռնկման մասին տեղեկությունը: Այս մասին ասվում է կազմակերպության՝ X-ի միկրոբլոգում:
Չինաստանի իշխանությունները հայտարարել են հիվանդանոցներում և հասարակական վայրերում համաճարակաբանական հսկողության ուժեղացման անհրաժեշտության մասին:
Նոյեմբերի 21-ին լրատվամիջոցները հաղորդել են Չինաստանի հյուսիսում երեխաների շրջանում անհասկանալի ծագման թոքաբորբի մասին:
Նոյեմբերի 22-ին ԱՀԿ-ն Չինաստանից լրացուցիչ համաճարակաբանական և կլինիկական տեղեկատվություն է խնդրել, ինչպես նաև երեխաների մոտ թոքաբորբի դեպքերի լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքները:

ВОЗ призвала Китай раскрыть информацию о вспышках пневмонии у детей
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) обратилась к Китаю с официальным запросом из-за роста респираторных заболеваний и зарегистрированных кластерах пневмонии среди детей. Об этом сообщается в аккаунте ВОЗ в соцсети X.
Китайские власти заявили о необходимости усилить эпидемиологический надзор в больницах и общественных местах, а также укрепить потенциал системы здравоохранения по лечению пациентов.
21 ноября СМИ сообщили о кластерах пневмонии неясного генеза у детей на севере Китая. Пока неизвестно, связаны ли они с общим ростом респираторных заболеваний или вызваны «отдельными событиями», отметили в ВОЗ.
22 ноября ВОЗ запросила у Китая дополнительную эпидемиологическую и клиническую информацию, а также результаты лабораторных исследований случаев пневмонии у детей.