ՑԱԽԱԼ-ը հայտնել է Գազայի հատվածում «Պողպատե խայթ»-ի առաջին կիրառման մասին
Իսրայելի Պաշտպանության բանակը (IDF) օգտագործել է «Steel Sting» («Պողպատե խայթ») ականանետը Գազայի հատվածում ռազմական օբյեկտներին հարվածելու համար։ Այս մասին ռազմական հաղորդագրությունը հայտնել է իր Telegram ալիքում։
Ըստ իսրայելական զինվորականների՝ Մագելանի հատուկ ջոկատի մարտիկներն առաջին անգամ օգտագործել են այս արկը ՀԱՄԱՍ կազմակերպության կողմից վերահսկվող հրթիռային տեղամասի վրա հարձակվելու համար, որտեղից հրթիռներ են արձակվել Իսրայելի տարածք։
Steel Sting ռումբը երկակի կառավարվող ականանետային ռումբ է, որը թույլ է տալիս ճշգրիտ հարվածել թշնամու թիրախներին, հատկապես բնակեցված տարածքներում՝ միաժամանակ նվազագույնի հասցնելով խաղաղ բնակիչների համար վտանգը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ իսրայելական «Շին Բեթ»-ը և «Մոսադը» ստեղծել են «Նիլի» հատուկ կենտրոնը՝ ՀԱՄԱՍ կազմակերպության հրամանատարներին ոչնչացնելու գործողություններ իրականացնելու համար։

ЦАХАЛ сообщила о первом применении «Стального жала» в секторе Газа
Израильская армия обороны (ЦАХАЛ) использовала минометный снаряд с названием Steel Sting — «Стальное жало» — для нанесения ударов по военным целям в секторе Газа. Об этом сообщил военный ведомость в своем Telegram-канале.
По данным израильских военных, бойцы спецотряда "Магеллан" впервые применили этот снаряд при атаке ракетной площадки, контролируемой организацией ХАМАС, с которой осуществлялись запуски ракет по территории Израиля.
Снаряд Steel Sting представляет собой минометную бомбу с системой двойного наведения, которая позволяет точно поражать цели противника, особенно в населенных пунктах, с минимизацией риска для мирного населения.
Ранее сообщалось, что израильские ШАБАК и "Моссад" создали Специальный центр "Нили" для проведения операций по уничтожению командиров организации ХАМАС.