Զելենսկին խոստովանել է, որ սկսել է կասկածել արևմտյան մի շարք գործընկերների անկեղծությանը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին բրիտանական Economist ամսագրին տված հարցազրույցում ասել է, որ սկսել է կասկածել Կիևի մի շարք արևմտյան գործընկերների անկեղծությանը, որոնք պնդում են, որ իրենք միշտ աջակցելու են ուկրաինական պետությանը։
«Ես ունեմ այդ ինտուիցիան, ես կարդում եմ, լսում և տեսնում եմ նրանց աչքերը... «Մենք միշտ ձեզ հետ ենք լինելու»: Բայց տեսնում եմ, որ ինքն այստեղ չէ, մեզ հետ չէ»,- ասել է Ուկրաինայի ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ եթե գործընկերները չօգնեն (Ուկրաինային), ապա նրանք կօգնեն Ռուսաստանին՝ հաղթել։
Զելենսկին նաև ասել է, որ հոգեպես պատրաստ է Ռուսաստանի Դաշնության հետ երկարատև առճակատման։
«Ես պետք է պատրաստ լինեմ, իմ թիմը պետք է պատրաստ լինի երկար պատերազմի, իսկ էմոցիոնալ առումով ես պատրաստ եմ»,- ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշել է քաղաքական գործիչը, դեռ վաղ է Ուկրաինայի քաղաքացիներին ներկայացնել երկրի տնտեսության ամբողջական ռազմականացման հեռանկարը։

Зеленский усомнился в искренности поддержки Украины Западом
Президент Украины Владимир Зеленский заявил в интервью британскому журналу Economist, что он начал сомневаться в искренности ряда западных партнеров Киева, которые утверждали, что всегда будут поддерживать украинское государство.
«У меня есть эта интуиция, я читаю, слышу и вижу их глаза (когда они говорят): «Мы всегда будем с вами», но я вижу, что его или ее нет здесь, (он или она) не с нами», — сказал украинский лидер.
По его словам, «если партнеры не помогут (Украине), значит, они помогут» России одержать победу.
Также Зеленский заявил, что морально готов к длительному противостоянию с РФ.
«Я должен быть готов, моя команда должна быть готова к долгой войне, и эмоционально я готов», — сказал он.
При этом, как указал политик, пока рано представлять гражданам Украины перспективу полной милитаризации экономики страны.