Ինչ կուրս է որդեգրելու Սամվել Շահրամանյանը. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է․ «Այսօր Արցախի խորհրդարանը 11.00-ին՝ արտահերթ նիստում, Արցախի նախագահ կընտրի։ Միակ թեկնածուն պետնախարար Սամվել Շահրամանյանն է, ով Բակո Սահակյանի տարիներից բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել՝ ԱԱԾ տնօրեն, ԱԽ քարտուղար։ Ի՞նչ կուրս է որդեգրելու նա։
Մեզ վստահեցնում են, որ նա ՀՀ իշխանությունների հետ, ի տարբերություն նախկինի, հարաբերվելու է ոչ թե ուղղահայաց, այլ՝ հորիզոնական՝ կուրորեն չի կատարի Փաշինյանի հրահանգները, թեև սուր առճակատման էլ չի գնա։ Ասում են, դժվար է Շահրամանյանին ռուսական գծի գործիչ համարել, բայց Արցախի նախագահը պետք է առաջնորդվի նախ Արցախի շահով, ինչը նշանակում է՝ հաշվի առնել խաղաղապահների գոյությունը և արդյունավետ հարաբերվել ՌԴ-ի հետ:
Խաղաղապահների հրամանատարությունը հասկացրել է, որ ՌԴ-ի համար անընդունելի են այն գործիչները, որոնք Հայաստանի հանձնարարություններն են կատարում՝ ի վնաս ՌԴ-ի»։

«Грапарак»: Какой курс изберет Самвел Шахраманян?
Газета «Грапарак» пишет: «Сегодня, в 11.00, парламент Арцаха на внеочередном заседании изберет президента Арцаха. Единственный кандидат – госминистр Самвел Шахраманян, занимавший высокие должности еще со времен Бако Саакяна: директор СНБ, секретарь Совета безопасности. Какой курс он изберет?
Нас заверили, что у него будут не вертикальные отношения с властями РА, а горизонтальные, он не будет слепо следовать указаниям Пашиняна, хотя и не пойдет на острую конфронтацию. Говорят, что Шахраманяна сложно считать деятелем российской линии, но президент Арцаха должен руководствоваться в первую очередь интересами Арцаха, а это значит учитывать существование миротворцев и иметь эффективные отношения с РФ.
Командование миротворцев дало понять, что те деятели, которые выполняют поручения Армении во вред РФ, неприемлемы для РФ».