«Պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ հանդիպմանը». Ալեքսանդր Պետրակով
ՈՒԵՖԱ Եվրոպայի 2024 թվականի առաջնության որակավորման խմբային փուլի Թուրքիա-Հայաստան հանդիպմանն ընդառաջ՝ սեպտեմբերի 7-ին Թուրքիայի «Յենի Էսքիշեհիր» մարզադաշտի մամուլի ասուլիսների սրահում, տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Պետրակովի և կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանի նախախաղային մամուլի ասուլիսը:
Պետրակովի հետ հարցուպատասխանը՝ ստորև.
- Մենք մի քանի ամիս առաջ Թուրքիայի հետ մրցել ենք, որտեղ Դուք 2 տարբեր սխեմաներ կիրառեցիք՝ ելնելով խաղի ընթացքից: Արդյո՞ք հավաքականը պատրաստվել է՝ ելնելով հենց այդ խաղից, թե՞ սա լրիվ այլ խաղ է և պետք չէ հիշել նախորդ հանդիպումը:
- Սեպտեմբերի 8-ի խաղի ծրագրի կամ տակտիկական սխեմայի վերաբերյալ, բնականաբար, ոչինչ չեմ ասի:
- Կարծո՞ւմ եք, որ ընդդեմ Թուրքիայի խաղը մեզ համար ամենակարևորն է այս պահին: Ընդհանուր առմամբ ինչպիսի՞ն է Ձեր կարծիքը վաղվա խաղի վերաբերյալ:
- Այո՛, կարծում եմ, որ շատ կարևոր խաղ է մեզ սպասվում: Եթե Թուրքիայի հավաքականը կարողանա հաղթել, ապա 90 տոկոսով կկարողանա լուծել Եվրո-2024-ի եզրափակիչ դուրս գալու հարցը: Իսկ այդ պարագայում մենք կբարդացնենք մեր խնդիրը: Կարող եմ մեկ անգամ ևս կրկնել այն, ինչ ասաց Էդուարդ Սպերցյանը, որ մեզ 5 եզրափակիչ է սպասվում:
- Այս անգամ կադրային խնդիրները համեմատաբար քիչ են, փորձառու պաշտպանները վերադարձել են: Եթե նայենք կենտրոնական պաշտպաններին, նրանցից ոչ բոլորն են տարբեր պատճառներով կայուն խաղաժամանակ ստանում իրենց ակումբներում: Արդեն որոշե՞լ եք, թե այդ դիրքում ովքեր են խաղալու:
- Այո՛, որոշել եմ, բայց չեմ ասի:
- Մենք գիտենք, որ Տիգրան Բարսեղյանը վնասվածքի պատճառով չի կարողանա մասնակցել հանդիպմանը: Դա կարո՞ղ է վատ ազդել թիմի և խաղի վրա:
- Կարծում եմ, որ շատ մեծ բացասական ազդեցություն չի թողնի: Մենք միմյանց հետ խոսեցինք, շատ լավ բաժանվեցինք: Ես խնդրեցի նրան գնալ և բուժվել: Բարեբախտաբար, հարձակման գծում ունենք խաղացողներ, որոնք կկարողանան փոխարինել Բարսեղյանին վաղվա խաղում:
- Խաղի կարևորության մասին խոսեցիք՝ շեշտելով, որ սա որոշիչ հանդիպում է: Խոսեցիք հնարավոր հաղթանակի և հնարավոր պարտության մասին: Հնարավոր է խաղի ընթացքում հաշիվը հավասար լինի: Կարելի՞ է ենթադրել, որ հավասար հաշիվը մեզ չի բավարարելու:
- Եկեք այդ մասին խոսենք խաղից հետո:
- Հարցս վերաբերում է երեք ֆուտբոլիստների, ովքեր վերջին շրջանում վնասվածքների հետ կապված խնդիրներ են ունեցել: Արդյո՞ք նրանք պատրաստ են խաղին: Խոսքս Անդրե Չալըշըրի, Հովհաննես Հարությունյանի ու Նորբերտո Բրիասկո Բալեկյանի մասին է:
- Բոլոր խաղացողներն առողջ են և պատրաստ են հանդիպմանը:
- Թուրքիայի հավաքականում կա՞ ֆուտբոլիստ, ով ըստ Ձեզ յուրահատուկ ուշադրության է արժանի:
- Կարող եմ ասել, որ ձեր հավաքականում շատ լավ խաղացողներ կան: Կառանձնացնեմ երևի Չենգիզ Ունդերին և Հական Չալհանօղլուին: Կարծում եմ, որ նրանք ձեր հավաքականի երկու ամենաուժեղ խաղացողներն են:
- Հայաստանի հավաքականը վերջին 5 տարում, եթե չհաշվենք 11-մետրանոցները, ստանդարտ իրավիճակներից ոչ մի գոլ չի խփել՝ անկյունայիններ և տուգանայիններ: Արդյո՞ք դա անհանգստացնում է Ձեզ:
- Իհարկե մի փոքր անհանգստացնում է, բայց մենք անընդհատ աշխատում ենք ստանդարտների բարելավման ուղղությամբ: Բայց ես կարծում եմ, որ մենք ունենք գոլ՝ խփած ստանդարտից: Կիպրոսի դեմ խաղում անկյունայինը խաղարկեցինք, Ռանոսը հարվածեց և գրավեց դարպասը:

Александр Петраков: Нас ждет очень важная игра
В преддверии матча группового этапа отборочного турнира чемпионата Европы УЕФА 2024 г. Турция - Армения 7 сентября в зале пресс-конференций стадиона «Ени Эскишехир» состоялась предматчевая пресс-конференция главного тренера сборной Армении Александра Петракова и полузащитника Эдуарда Сперцяна.
(вопросы Александру Петракову)
- Несколько месяцев назад мы встречались с Турцией, где вы использовали 2 разные схемы в зависимости от хода игры. Команда готовилась по той игре или это совсем другая игра и про предыдущий матч вспоминать не надо?
- О плане и тактической схеме игры я, естественно, ничего не скажу.
- Считаете ли вы, что игра против Турции является для нас самой важной на данный момент? Каково ваше общее мнение о завтрашней игре?
- Да, я думаю, что нас ждет очень важная игра. Если сборная Турции сможет победить, она на 90 процентов сможет решить вопрос выхода в финал Евро-2024. А мы в таком случае усложним нашу задачу. Могу еще раз повторить то, что сказал Эдуард Сперцян: нас ждут 5 финалов.
– На этот раз кадровых проблем относительно немного, вернулись опытные защитники. Если мы посмотрим на центральных защитников, то не все из них по разным причинам получают стабильное игровое время в своих клубах. Вы уже решили, кто будет играть на этой позиции?
- Да, я решил, но не скажу.
- Мы знаем, что Тигран Барсегян не сможет принять участие в матче из-за травмы. Может ли это плохо сказаться на команде и игре?
- Думаю, большого негативного влияния это не окажет. Мы поговорили друг с другом, расстались очень хорошо. Я попросил его поехать и полечиться. К счастью, у нас есть игроки в линии нападения, которые смогут заменить Барсегяна в завтрашней игре.
- Вы говорили о важности игры, подчеркивая, что это решающий матч. Вы говорили о возможной победе и возможном поражении. Не исключено, что по ходу игры счет будет равным. Можем ли мы предположить, что ничья нас не удовлетворит?
- Давайте поговорим об этом после игры.
- Мой вопрос касается трех футболистов, у которых в последнее время были проблемы с травмами. Готовы ли они к завтрашней игре? Речь идет об Андре Чалышыре, Оганесе Арутюняне и Норберто Бриаско Балекяне.
- Все игроки здоровы и готовы к завтрашнему матчу.
- Есть ли в сборной Турции футболист, который, по вашему мнению, заслуживает особого внимания?
- Могу сказать, что в вашей команде много хороших игроков. Пожалуй, выделю Ченгиза Ундера и Хакана Чалханоглу. Я думаю, что это два сильнейших игрока в вашей команде.
- За последние 5 лет, если не считать пенальти, сборная Армении не забила ни одного гола со стандартных положений: угловых и штрафных. Это вас тревожит?
- Конечно, это немного тревожит, но мы постоянно работаем над улучшением стандартов. Но я думаю, что у нас есть гол со стандарта. В матче с Кипром мы подали угловой, Ранос пробил и забил.