«Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած միջադեպը վկայում է ԵՄ առաքելության անարդյունավետության մասին». Զախարովա
Երեքշաբթի, 05 սեպտեմբերի, 2023 թ., 19:36
Հայ-ադրբեջանական սահմանին հայ զինծառայողների մահվան դեպքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության անարդյունավետությունը։ Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք մեր ցավակցությունն ենք հայտնում Սոթք գյուղում հայ զինծառայողների մահվան կապակցությամբ և կոչ ենք անում կողմերին զերծ մնալ գործողություններից, որոնք հանգեցնում են էսկալացիայի, լարվածության և էլ ավելի մեծ մարդկային զոհերի։ Այս ողբերգական դեպքը ևս մեկ անգամ հաստատեց Հայաստանում տեղակայված՝ Եվրոպական միության առաքելության ցածր արդյունավետությունը»,- ասել է դիվանագետը։
Զախարովայի խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնությունը պահանջված է համարում «հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման կանոնավոր, ռիթմիկ աշխատանքը՝ ռուսական խորհրդատվական աջակցությամբ, վստահության ամրապնդման միջոցառումների համաժամանակյա կազմակերպմամբ»: «Մենք նաև կողմ ենք սահմանային գոտում ՀԱՊԿ առաքելություն տեղակայելուն: Այստեղ գնդակը Երևանի կողմն է: Կազմակերպության մյուս անդամ երկրներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել այդ քայլին»,- եզրափակել է դիվանագետը:
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է սահմանին ադրբեջանական զինուժի գնդակոծության հետևանքով 3 հայ զինվորի մահվան և ևս մեկի վիրավորվելու մասին։

Захарова: инцидент на границе Армении и Азербайджана доказывает неэффективность миссии ЕС
Инцидент с гибелью армянских военнослужащих на армяно-азербайджанской границе еще раз доказывает неэффективность миссии Евросоюза в Армении. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге.
"Выражаем соболезнования в связи с гибелью армянских военнослужащих в селе Сотк и призываем стороны воздерживаться от действий, которые влекут эскалацию, напряженность и тем более человеческие жертвы. Данный трагический инцидент лишний раз подтвердил невысокую эффективность расквартированной в Армении миссии Европейского союза", - сказала дипломат.
По словам Захаровой, РФ считает "востребованными проведение регулярной ритмичной работы по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы при российском консультативном содействии с одновременной организацией комплекса мер по укреплению доверия". "Выступаем также за размещение в приграничье миссии ОДКБ. Здесь мяч на стороне Еревана. Все остальные страны - члены организации выразили готовность к этому шагу", - заключила дипломат.
Пресс-служба Минобороны Армении 1 сентября сообщила о гибели 3-х армянских военных и ранении еще одного в результате обстрела азербайджанских ВС на границе.