Ուկրաինայում կզինվորագրեն «սահմանափակ պիտանիներին»
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունն ընդլայնել է ռազմական դրության ժամանակ երկրի զինված ուժերում զորակոչի ենթակա տղամարդկանց կատեգորիաների ցանկը։ Գերագույն ռադայի էլեկտրոնային տվյալների բազայում զետեղված նախարարության հրամանի համաձայն՝ այժմ զորակոչելու են զինվորական ծառայությանը «սահմանափակ պիտանի» մարդկանց։
Այսպիսով, այնպիսի ախտորոշումներ ունեցող տղամարդիկ, ինչպիսիք են անախտանիշ ՄԻԱՎ-ը, կլինիկորեն բուժված տուբերկուլյոզը և հոգեկան խանգարումների մեղմ կարճաժամկետ ցավոտ դրսևորումները, կարող են ծանուցումներ ստանալ: Սահմանափակ պիտանիություն ունեցողները կծառայեն կոնկրետ զինվորական մասնագիտությամբ, որը կորոշի ռազմաբժշկական հանձնաժողովը, բխում է հրամանից։
Փաստաթուղթը նաև պարզեցրել է առողջապահական պահանջները նրանց համար, ովքեր ցանկանում են ծառայել օդադեսանտային հարձակման զորքերում և ծովային հետևակում:

В Украине будут призывать ограниченно годных
Минобороны Украины расширило список категорий мужчин, подпадающих под призыв в ВС страны во время военного положения. Cогласно приказу министерства, размещенному в электронной базе Верховной рады, теперь в армию будут призывать ограниченно годных к военной службе.
Таким образом, повестки могут получить мужчины с такими диагнозами, как бессимптомный ВИЧ, клинически излеченный туберкулез и легкие кратковременные болезненные проявления расстройств психики. Ограниченно годные будут проходить службу по конкретной военно-учетной специальности, которую будет определять военно-врачебная комиссия, следует из приказа.
Документом также упрощены требования по здоровью для желающих служить в десантно-штурмовых войсках и морской пехоте.