Ավիավթարից առաջ Պուտինը Պրիգոժինի առջև նախապայման է դրել
Հունիսյան ապստամբությունից հետո «Վագներ»-ի ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինն առնվազն երկու անգամ հանդիպել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Երկրորդ հանդիպման ժամանակ Պուտինը, իբր, պայման է դրել Պրիգոժինի առջև. նա կարող է գործ ունենալ «հեռավոր արտերկրի» հետ, ինչպիսիք են Աֆրիկան ​​և Սիրիան՝ չմիջամտելով Ուկրաինայի և Ռուսաստանի ներքին գործերին։ Այս մասին գրում է հետաքննող լրագրող Անդրեյ Զախարովը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Միաժամանակ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը խոչընդոտել է «Վագներ»-ի գործունեությունն Աֆրիկայում և Սիրիայում։ Զախարովի խոսքով՝ ավիավթարից քիչ առաջ Սիրիա է ժամանել ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Յունուս-Բեկ Եվկուրովը, որտեղ բանակցություններ է վարել տեղի իշխանությունների հետ։ Դրանից հետո սիրիական իշխանությունները «Վագներ»-ից պահանջել են լքել Սիրիան մինչև սեպտեմբերի վերջ։
Լրագրողի աղբյուրները պնդում են, որ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին խնդրել է Դամասկոսում ՌԴ դեսպանատան միջոցով հրահանգել՝ չընդունել այլ երկրների ինքնաթիռներ, որոնք օգտագործվում են «Վագներ»-ի կողմից, օրինակ՝ Կենտրոնաֆրիկյան Հանրապետության պաշտպանության նախարարության ինքնաթիռները:
Լրագրողի խոսքով՝ Եվկուրովը նման բանակցություններ է վարել Լիբիայի իշխանությունների հետ։ Որպես «Վագներ»-ին երկրից դուրս մղելու պայման՝ նա առաջարկել է վարձկան ուժերը փոխարինել ՌԴ պաշտպանության նախարարության կառույցներով։
Այս ֆոնին Եվգենի Պրիգոժինը մասնավոր ռազմական ընկերության ղեկավարության հետ Մալիից թռել է Մոսկվա, որտեղ առնվազն մեկ հանդիպում է անցկացրել Անվտանգության խորհրդի անդամի հետ, ապա մեկնել Սանկտ Պետերբուրգ։ Օգոստոսի 23-ի երեկոյան այս թռիչքի ժամանակ ինքնաթիռը կործանվել է Տվերի երկնքում։ Կիրակի օրը՝ օգոստոսի 27-ին, Քննչական կոմիտեն հաստատել է Պրիգոժինի մահը մոլեկուլային գենետիկական հետազոտությունների արդյունքներով։
«Հարցնում եք՝ ի՞նչ է ուզում անել ՊՆ-ն վագներականների հետ։ Այստեղ դեռ լիովին պարզ չէ, բայց թվում է, որ ատելի Կարթագենը պետք է ոչնչացվի և ծածկվի աղով։ Այսինքն՝ գնացեք այլ մասնավոր ռազմական ընկերություն, գնացեք ՊՆ, մոռացեք «Վագներ» անունը։ Բայց մինչ այժմ չկա հստակ հայեցակարգ, թե ինչ անել Պրիգոժինի կայսրության հետ, ինչպես ինձ ասում են։ Իսկապես, Աֆրիկայում և Սիրիայում այս կայսրությունը սոսկ ռազմական կառույց չէ, այն նաև պայմանագրեր են՝ կապված նավթի, գազի և ոսկու արդյունահանման հետ։ Այսինքն, դուք պետք է կործանեք Կարթագենը, բայց նաև վերցնեք ձեզ համար արժեքավոր ամեն ինչ։ Ընդ որում, օրինականորեն ամեն ինչ գրանցված է Պրիգոժինի մերձավոր մարդկանց մոտ, որոնցից ոմանք մահացել են նրա հետ»,- գրում է Զախարովը։

Российский журналист: Путин поставил перед Пригожиным условие...
После июньского мятежа глава ЧВК «Вагнер» Евгений Пригожин как минимум дважды встречался с президентом РФ Владимиром Путиным. Во время второй встречи Путин якобы поставил Пригожину условие: он может заниматься «дальним зарубежьем», как Африка и Сирия, при этом не вмешиваться в Украину и внутренние дела России. Об этом пишет журналист-расследователь Андрей Захаров со ссылкой на свои источники.
В то же время Минобороны РФ препятствовало деятельности ЧВК «Вагнер» в Африке и Сирии. По данным Захарова, незадолго до авиакатастрофы замминистра обороны России Юнус-Бек Евкуров прибыл в Сирию, где провел переговоры с местными властями. После этого сирийские власти потребовали от ЧВК «Вагнер» покинуть Сирию до конца сентября.
Источники журналиста утверждают, что глава Минобороны РФ Сергей Шойгу попросил главу МИД Сергея Лаврова дать указание через российское посольство в Дамаске не принимать авиацию других стран, которую использует ЧВК «Вагнер» — например, самолеты Минобороны Центрально-Африканской Республики.
Аналогичные переговоры, по данным журналиста, Евкуров провел с властями Ливии. В качестве условия вытеснения ЧВК «Вагнер» из страны он предложил заменить силы наемников структурами Минобороны РФ.
На фоне этого Евгений Пригожин вместе с руководством ЧВК вылетел из Мали в Москву, где провел как минимум одну встречу с членом Совета безопасности, далее вылетев в Петербург. Во время этого полета вечером 23 августа самолет потерпел крушение в небе над Тверской областью. В воскресенье, 27 августа, Следственный комитет подтвердил гибель Пригожина на основании результатов молекулярно-генетических экспертиз.
«Вы спросите, что хочет делать Минобороны с «вагнерами»? Тут пока не совсем понятно, но, похоже, ненавистный Карфаген должен быть разрушен и засыпан солью. То есть переходите в другие ЧВК, переходите в Минобороны, название «Вагнер» забудьте. Но пока какой-то четкой концепции, что делать с империей Пригожина, как мне говорят, не прослеживается. Ведь в Африке и Сирии эта империя не просто военная структура, это еще и контракты, связанные с добычей нефти, газа и золота. То есть нужно и Карфаген уничтожить, но и все ценное забрать себе. При этом юридически все оформлено на близких к Пригожину людей, часть из которых погибла вместе с ним», - пишет Захаров.