Պրիգոժինի մահվան` ամերիկյան հետախուզության վարկածը. The Wall Street Journal
Ամերիկացի պաշտոնյաները կարծում են, որ «Վագներ»-ի ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինին տեղափոխող ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել մահափորձի նպատակով իրականացված դավադրության հետևանքով: Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Պաշտոնյաները նաև կարծում են, որ ինքնաթիռը չի խոցվել «երկիր-օդ» հրթիռով։
ԱՄՆ կառավարության նախնական գնահատականները, որոնք պաշտոնյաներն ընդգծել են, որ թերի են, ենթադրում են, որ ինքնաթիռում ռումբ է պայթել: Դիտարկվում է նաև դիվերսիայի վարկածը:
Ռուս լրագրող Անդրեյ Զախարովի խոսքով՝ Պրիգոժինը Աֆրիկայից վերադառնում էր «Վագներ»-ի «հրամանատարական շտաբի» հետ։ Ռուսական «գործակալությունը» հայտնել է, որ օլիգարխն իր ինքնաթիռը նստել է միայն Մոսկվայում։
Վթարի պատճառն անհայտ է։ Ինչպես հայտնում է Baza հեռուստաալիքը, օդաչուները դիսպետչերներին չեն տեղեկացրել արտակարգ իրավիճակների մասին։

Версия американской разведки о гибели Пригожина
Американские чиновники считают, что самолет, на борту которого находился глава ЧВК «Вагнер» Евгений Пригожин, разбился в результате заговора с целью убийства. Об этом сообщает The Wall Street Journal.
Также чиновники считают, что самолет не был сбит ракетой класса «земля-воздух».
Предварительные оценки правительства США, которые, как подчеркнули официальные лица, являются неполными, предполагают, что на самолете взорвалась бомба. Также рассматривается саботаж.
По информации российского журналиста Андрея Захарова, Пригожин вместе с «командным составом» «Вагнера» возвращался из Африки. Российское «Агентство» сообщало, что олигарх пересел на свой самолет только в Москве.
Причина крушения неизвестна. Как утверждает канал Baza, пилоты не сообщали диспетчерам о нештатных ситуациях.